Hyvinvointialueilla käytetään nyt vesuria ja kirvestä, jotta hoitomenojen kasvu ei karkaisi käsistä. Terveyden ylläpitoon ja sairauksien ehkäisyyn taas kiinnitetään meillä hämmentävän vähän huomiota.
Suomi ikääntyy mutta myös lihoo. Olemme kirineet Euroopan lihavimpien kansakuntien kärkikolmikkoon. Vuosikymmen sitten sijoitus oli viidestoista.
Liikalihavuus lyhentää elinikää jopa vuosilla. Lihavuus aiheuttaa muun muassa diabetesta, astmaa, sepelvaltimotautia ja useita syöpätyyppejä. Lihavuudesta koituu yhteiskunnalle noin 2,5 miljardin lisäkustannukset joka vuosi, arvioi tuore suomalaistutkimus.
Tutkijaryhmään kuuluva kuuluva professori Kirsi Pietiläinen sanoo Helsingin Sanomien haastattelussa, ettei kustannuslaskelmia tehty, jotta ihmisiä voitaisiin syyllistää. Hänen mukaansa kustannukset on laskettu, jotta päättäjät ymmärtäisivät, miten terveydenhuollon resursseja on tarpeen kohdentaa.
Nyt tätä ymmärrystä ei näy olevan.
Viime keväänä hallitus perui aikeensa nostaa makeisten ja suklaan arvonlisäveroa. Veromuutos sai valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) mukaan lausuntokierroksella "huomattavan paljon" kritiikkiä. Fazer uhkasi, että se peruu uuden suklaatehtaan rakentamisen Lahteen ja pystyttää sen Ruotsiin.
Hallitus suli kuin suklaa helteellä. Arviolta 83 miljoonan verohyöty jää tulematta valtion kassaan. Tehdas toki tulee Lahteen.
Entä terveysvaikutukset? Suomalaisen terveysvalistuksen veteraani Pekka Puska huomautti investointipäätöksestä, että "joku ne 400 miljoonan euron tehtaankin suklaat syö".
Sillä, paljonko suomalaiset syövät suklaata ja muita makeisia, on suoria vaikutuksia kansanterveyteen. Kun makeistehtailijat eivät halua ottaa vastuuta esimerkiksi pakkauskoosta ja markkinoinnista, on päättäjien se otettava ja rajoitettava sokeria samalla tavalla kuin muita haitallisia aineita. Varsinkaan lapset ja nuoret eivät voi olla tästä yksin vastuussa.
Orpon hallituksessa elinkeinopolitiikka jyrää nyt terveyspolitiikan. Hallitusohjelmassa on tosin omana lukunaan Suomi liikkeelle -ohjelma. 16 kohtaa, joiden toimeenpano jää ilmaan.
Pääsyy suomalaisten lihomiseen on epäterveellinen ravinto. Painonhallintaan erikoistunut sisätautien erikoislääkäri Pertti Mustajoki laukoi viime viikolla Ylellä, että tämän asian oikaisemiseksi ei ole tehty mitään.
Epäterveellisten elintarvikkeiden markkinoinnin lapsille Mustajoki kieltäisi. Kielto on jo käytössä useissa Euroopan maissa.
Tupakointi on meillä saatu vähenemään pieneen osaan entisestä. On valistettu ja nostettu hintaa. Kovien rasvojen vahingollisuudesta alettiin valistaa 1960-luvulla. Sekin urakka oli suuri menestys.
Suomi on nykyään toinen kuin silloin. Ylhäältä tuleva valistus ei ehkä pure niin kuin ennen. Jotain olisi kuitenkin syytä yrittää. Poliittiset päättäjät seuraavat surkeaa kehitystä nyt katseella.