Eduskunnalle on 5.11.2020 jätetty aloite kannabiksen käytön rangaistavuuden poistamiseksi. Aloite on kannatettava ja toivottavasti se saa asiallisen käsittelyn.
Kieltolaki ei toimi ja kannabiksen hallittu laillistaminen tekisi Suomesta paremman paikan. Alkoholi on päihteistä pahin ja aiheuttaa väkivaltaa, rikoksia ja inhimillistä kärsimystä, mutta on kaikesta aiheuttamastaan pahasta huolimatta laillinen päihde. Onko kukaan koskaan edes kuullut kannabiksen käyttäjän tapelleen grilli- tai taksijonossa?
Puoli vuosisataa kannabiksen kieltolakia on kuormittanut viranomaisia, vaikka työtä heillä olisi tärkeämmissä rikoksissa. Kannabista käyttää Suomessa säännöllisesti noin 100 000 ihmistä, mutta läheskään kaikki eivät käytä kannabista päihteenä, sillä useat tuhannet lääkitsevät sillä erilaisia vaivojaan.