KalPa oli piston verran parempi – sarjan kärjen taso on nyt Kärp­pien tie­dos­sa

Kati Asikainen oli oivassa torjuntavireessä Kärppien maalilla, vaikka KalPa upotti neljä osumaa hänen taakseen.
Kati Asikainen oli oivassa torjuntavireessä Kärppien maalilla, vaikka KalPa upotti neljä osumaa hänen taakseen.
Kuva: Teija Soini

Kalpa on urheilumiekkailun aselaji, jossa osuma-alueena on koko keho. Koko kehon likoon pistämistä vaati myös Oulun Kärppien sunnuntain liigan avauskierroksen vastustaja Kuopion KalPa, sillä peli oli odotetun railakasta.

– Vauhdikas peli, jota pelaajat tykkäävät pelata ja valmentaja valmentaa, Kärppien vastuuvalmentaja Janne Salmela ennakoi ja sai, mitä tilasi.

Joukkueiden edellisistä kohtaamisista lienee jäänyt jotain hampaankoloon, sillä viime keväänä juuri KalPa katkaisi oululaisten tien välierissä, ennen kuin koko kausi koronan vuoksi loppui ennen aikojaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä