Kalevan vaa­li­pod­cast: Tus­kin­pa Ait­ta­kum­pu sai les­ta­dio­lai­sää­niä

Kaleva vaalipodcast käy läpi kunta- ja aluevaalien tulokset ja tulosten seuraukset.

Kunta- ja aluevaaleissa nähtiin monia yllätyksiä myös Oulussa ja Pohteella. SDP nousi kohisten mutta kokoomus pystyi torjuntavoittoon hallitusvastuusta huolimatta. Toinen hallituspuolue perussuomalaiset romahti.

Perussuomalaisiin viime syksynä keskustasta loikannut kansanedustaja Pekka Aittakumpu sai runsaat tuhat ääntä, joiden hän uskoi tulleen lestadiolaisilta. Vaalipodcast ei tätä aivan hevillä usko.

Mirja Niemitalo, Petri Laukka ja Antti Ervasti käyvät läpi Oulun ja Pohteen vaalitulosta.
Mirja Niemitalo, Petri Laukka ja Antti Ervasti käyvät läpi Oulun ja Pohteen vaalitulosta.
Kuva: Mikko Halvari

Aluevaaleissa Pohjois-Pohjanmaan valtapuolue keskusta otti kolmen paikan tappion, mitä on pidettävä yllättävänä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä