Kaleva perkasi alue­vaa­lien kam­pan­ja­ra­hoi­tus­ta: Ää­ni­ha­ra­va Juha Sipilä satsasi satasen ja va­ra­val­tuu­tet­tu Matti Rin­ne­kan­gas laittoi likoon lähes 20 000 euroa

Juha Sipilä (kesk.) sai mittavan äänisaaliin, vaikka ei juuri kampanjoinut aluevaalien yhteydessä. Arkistokuva.
Juha Sipilä (kesk.) sai mittavan äänisaaliin, vaikka ei juuri kampanjoinut aluevaalien yhteydessä. Arkistokuva.
Kuva: Pekka Peura

Muhkea vaalirahapotti ei aina tarkoita sitä, että vaaleissa tulisi roppakaupalla ääniä. Vastaavasti ison äänisaaliin voi saada ilman paksua budjettia.

Tammikuussa käydyissä aluevaaleissa Pohjois-Pohjanmaan ääniharava oli kansanedustaja Juha Sipilä. Entinen pääministeri ja keskustan puheenjohtaja keräsi vaaleissa 3 310 ääntä. Kampanjointiin hän käytti sata euroa omaa rahaa. Ulkopuolista rahaa ei tullut senttiäkään.

Perussuomalaisten varavaltuutetuksi päätynyt Matti Rinnekangas satsasi puolestaan 19 874 euroa kampanjointiin ja sai vaaleissa 303 ääntä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä