Kirkko: Oulun tuo­mio­ro­vas­ti Satu Saa­ri­nen: Samaa su­ku­puol­ta olevien vih­ki­mi­sen aika on nyt

Vanhat kuvat: Nuo­ri­so­muo­ti innosti 2010-lu­vun Oulussa

Yrittäjän tarina: Ou­lu­lai­nen Risto Hoik­ka­nie­mi vastasi pu­he­luun, joka johti kon­kurs­siin ja mil­joo­na­vel­koi­hin

Mainos: Tilaa Kaleva tästä

Kaleva Live: Ke­vät­tal­vi tuo Kalevan ti­laa­jil­le uutta näh­tä­vää – katso lista tu­le­vis­ta lä­he­tyk­sis­tä sekä aiem­pien lä­he­tys­ten tal­len­teet

Kaleva Liven syksyn ohjelmistosta löydät muun muassa Kärppien harjoitusotteluita, salibandya, lentopalloa sekä jalkapallon Kakkosen C-lohkon mielenkiintoisimpia kohtaamisia.

Listaa tulevista lähetyksistä päivitetään sitä mukaa, kun uusia tapahtumia varmistuu.

Suurin osa lähetyksistä toteutetaan tuttuun tapaan selostettuina monikameralähetyksinä. Mikäli et ole vielä Kalevan tilaaja, sinulla on mahdollisuus kokeilla Kaleva Liveä kuukauden ajan euron tutustumistilausta vastaan.

Ohjelman muutokset ovat mahdollisia. Ohjeet lähetysten katsomiseen löydät tämän uutisen alaosasta.

Seuraava lähetys:

Maaliskuu

3.3. Kisko–Lempo, lentopallon 1-sarja (ylempi jatkosarja)

22.–24.3. Telinevoimistelun SM-kisat

24.3. Arktiset Askeleet, loppunäytös

Huhtikuu

13.4. Northern Spring Cup, cheerleading

20.4. Tanssillisen voimistelun mestaruuskisat, OVOS

21.4. Joukkuevoimistelukisat, ONV

27.4. Joukkuevoimistelukisat, KTU

Toukokuu

18.5. Northern Lights Cheerleading, Kevätnäytös


Menneet lähetykset löydät alla olevasta listauksesta:

18.2. klo 9.45 Oulu Synchro, muodostelmaluistelu Katso tallenne.

13.2. klo 14.15 Konekillan mäenlasku, laskiaisrieha Katso tallenne.

9.2. klo 10 Oulun Lyseon lukion vanhojen tanssit, Ouluhalli Katso tallenne.

8.2. klo 13 Oulun koulujen penkkarit 2024 Katso tallenne.

3.2. klo 15 ORD A – TRD All-Stars, Roller Derby Katso tallenne.

19.1. klo 12 AC Oulu–KuPS, harjoitusottelu Katso tallenne.

14.1. klo 14 Kisko–Lempo, miesten lentopallon 1-sarja Katso tallenne.

12.1. klo 17 Puolen Suomen presidentinvaalitentti Katso tallenne.

16.12. klo 15 KuPS–AC Oulu, harjoitusottelu Katso tallenne.

10.12. klo 12 Joulunäytös, Oulun Pyrintö Cheerleading Katso tallenne.

6.12. klo 10 Puolustusvoimien kalustoa ja toimintaa Torinrannassa Katso tallenne.

2.12. klo 14 Joulunäytös, Northern Lights Cheerleading Katso tallenne.

26.11. klo 17 LNM–Josba, miesten salibandyn Divari Katso tallenne.

26.11. klo 11.30 Tiernapoikakilpailun finaali Katso tallenne.

19.11. klo 18 OLS–SPV, miesten salibandyn Suomen Cupin 6. kierros Katso tallenne.

11.11. klo 18 HaHe–Northern Stars, naisten salibandyn Divari Katso tallenne.

4.11. klo 11 TUL:n Oulun piirin välinesarjojen kilpailut, joukkuevoimistelu Katso tallenne.

29.10. klo 15 Kisko–Sampo, miesten lentopallon 1-sarja Katso tallenne.

15.10. klo 15 Kisko–PuMa-Volley, miesten lentopallon 1-sarja Katso tallenne.

1.10. klo 17 OLS–Hercules, Miesten Kakkonen Katso tallenne.

24.9. klo 17 LNM–Koovee, salibandyn Divari Katso tallenne.

9.9. klo 11 Kisko–Kokkolan Tiikerit (Mestaruusliiga), harjoitusottelu

9.9. klo 13.30 Kisko–KyKy (Mestaruusliiga), harjoitusottelu Katso tallenteet.

8.9. klo 18 Kärpät–Luleå HF Katso tallenne.

30.8. klo 19 Luleå HF–Kärpät (maksuton) Katso tallenne.

26.–27.8. Kaleva Cup 2023: Tyttöjen ja poikien mitalipelit (maksuton) Katso tallenteet.

26.8. klo 16 RoPS–JS Hercules, Miesten Kakkonen Katso tallenne.

24.8. klo 18.30 RoKi–Kärpät, Rovaniemi Katso tallenne.

20.8. klo 18 OLS–OTP, Miesten Kakkonen Katso tallenne.

18.8. klo 18.30 KalPa–Kärpät, Iisalmi Katso tallenne.

11.8. klo 18 Suomi–Saksa (lentopallomaaottelu), Rovaniemi

12.8. klo 17 Suomi–Saksa (lentopallomaaottelu), Rovaniemi Katso otteluiden tallenteet.

12.8. klo 13 RoPS–FC OTP, Naisten Kakkonen Katso tallenne.

11.8. klo 17 Jukurit–Kärpät, Rantasalmi Katso tallenne.

27.7. klo 19 OTP–Hercules, Miesten Kakkonen Katso tallenne.

14.–16.7. Midnight Sun Games, e-urheilu

Perjantai 14.7. klo 17–00 Katso tallenne.

Lauantai 15.7. klo 11–00 Katso tallenne.

Sunnuntai 16.7. klo 10–17 Katso tallenne.

8.7. klo 16 RoPS–OTP, Miesten Kakkonen

8.7. klo 18 Hercules–OLS, Miesten Kakkonen Katso tallenteet.

3.7. klo 18 KeKi–Lippo, PSU (poikien superpesis) Katso tallenne.

1.7. klo 17 AC Oulu–FC Haka (Radio Kaleva)

1.7. klo 16 RoPS–OLS, Miesten Kakkonen Katso tallenne.

1.7. Tukkilaiskisat, Ii Katso tallenne.

26.6. klo 15.15 AC Oulun 20-vuotisjuhladokumentin ensi-ilta Katso tallenne.

22.6. klo 17.30 AC Oulu–VPS, Suomen Cupin 6. kierros (Radio Kaleva)

21.6. klo 18.30 ONS–Ilves, Naisten Suomen Cupin 4. kierros Katso tallenne.

19.6. klo 15.30 Vesitaksi-live Katso tallenne.

17.6. klo 16 RoPS–HauPa, Naisten Kakkonen Katso tallenne.

8.–11.6. Voimistelupäivät 2023

11.6. klo 11–16.30 TeamGym (Kuplahalli) Katso tallenne.

10.6. Lähetys 1: klo 8.30–18.30 Naisten ja miesten telinevoimistelu (Kuplahalli)

Lähetys 2: klo 10–16.45 Kilpa-aerobic (Liikuntasali) Katso tallenteet.

9.6. Lähetys 1: klo 8.30–19.30 Naisten ja miesten telinevoimistelu (Kuplahalli)

Lähetys 2: klo 11.50–17 Stara & joukkuevoimistelu (Liikuntasali) Katso tallenteet.

Toukokuu

30.5. klo 18 KeKi–Lippo, TSU (tyttöjen superpesis) Katso tallenne.

27.5. klo 12.30 Lehmien laitumellelasku, Muhos Katso tallenne.

26.5. klo 7.45 Nuts Karhunkierroksen startti, Kuusamo Katso tallenne.

13.5. klo 10.30 Revontuli Cup & Stara, joukkuevoimistelu (Kuusamo) Peruttu!

10.5. klo 18 Lippo–KeKi, PSU (poikien superpesis) Katso tallenne.

10.5. klo 13.30 Elinvoimalaskentojen ravistelu -keskustelutilaisuus Katso tallenne.

8.5. klo 18 Lippo–KeKi, TSU (tyttöjen superpesis) Katso tallenne.

6.5. Harushiai, Oulun Judokerhon 50-vuotisjuhlakilpailu Katso tallenne.

Huhtikuu

30.4. TUL:n Oulun piirin joukkuevoimistelun vapaasarjojen kilpailut Katso tallenne.

29.4. Kello Cup, joukkuevoimistelu Katso tallenne.

22.4. Lisäpainoleuanvedon SM-kisat Katso tallenne.

16.4. klo 13.15 Kaukalopallon Oulun alueen 1–2-divisioonien finaalit Katso tallenne.

2.4. Lippo–SoJy, pesäpallon harjoitusottelu Katso tallenne.

2.4. klo 13 Arktiset Askeleet, loppunäytös Katso tallenne.

Maaliskuu

18.3. Heiton Juhlauinnit 2023 Katso tallenne.

21.3. klo 18 Kalevan vaalipaneeli Katso tallenne.

25.3. klo 17 Lippo–KeKi, pesäpallon harjoitusottelu Katso tallenne.

Helmikuu

4.2. klo 17 Oulun Lippo Naiset–Ex-Lipottaret All-Stars Katso tallenne.

5.2. klo 13 Terva-malja GP, pöytätennis Katso tallenne.

12.2. klo 9.15 Oulu Synchro, muodostelmaluistelu Katso tallenne.

Tammikuu 2023

14.1. klo 16 AC Oulu–SJK Akatemia, harjoitusottelu Katso tallenne.

15.1. klo 10.30 RB-Oulu–NapaKP, SM-kaukalopallo Katso tallenne.

21.1. klo 13.45 AC Oulu–KPV, harjoitusottelu Katso tallenne.

Joulukuu 2022

4.12. klo 12.30 AC Oulu–ACO/OLS, harjoitusottelu Katso tallenne.

10.12. klo 16–19 Oulu Skate 2022, taitoluistelu Katso tallenne.

12.12. klo 20–22 Oulun kaupunginjohtajan valinta Katso tallenne. 

17.12. klo 12.30 Start Pohjoinen -aluekilpailu, cheerleading Katso tallenne.

Marraskuu

12.–13.11. TUL:n joukkuevoimistelun välinesarjojen avoimet mestaruuskilpailut

Katso lauantain tallenne.

Katso sunnuntain tallenne.

20.11. klo 9.30–17 Finnish Padel Tour, Kempele (maksuton)

Katso tallenne.

27.11. Tiernapoikakilpailun finaali Katso tallenne.

Lokakuu

1.10. klo 14 Kärpät–HIFK, Naisten jääkiekkoliiga Katso tallenne.

20.–23.10. Kai Pahlman SM-lopputurnaus

Katso torstain tallenne.

Katso perjantain tallenteet.

Katso lauantain tallenne.

Katso sunnuntain tallenne.

Syyskuu

2.9. klo 18 OLS-LNM, salibandyn harjoitusottelu Katso tallenne.

3.9. klo 18 JJK–OLS *maksuton Katso tallenne.

7.9. klo 18.30 Kärpät–Sport, harjoitusottelu Katso tallenne.

24.9. Padel Oulu, seuran mestaruusturnaus Katso tallenne.

30.9. klo 17 Kärpät–Lukko, U20 SM-jääkiekko Katso tallenne.

Elokuu

11.8. klo 17 Kärpät–KalPa, harjoitusottelu (Virrat) Katso ottelun tallenne.

26.8. klo 18 Kärpät–Luleå HF, harjoitusottelu Katso ottelun tallenne.

27.8. Kaleva Cup 2022, kello 17 tyttöjen finaali Katso tallenne.

28.8. Kaleva Cup 2022, kello 16 poikien finaali Katso tallenne.

Heinäkuu

22.–24.7. Midnight Sun Games, E-urheilu* (ilmainen)

1. päivän tallenne.

2. päivän tallenne.

3. päivän tallenne.

Kesäkuu

19.6. klo 14 OLS–JJK Katso ottelun tallenne tästä.

23.6. klo 18.30 JJK–Hercules* (ilmainen) Katso ottelun tallenne tästä.

Vuoden 2021 tallenteet:

31.10. klo 10.30 ONV-kisakatselmus, joukkuevoimistelu Katso tallenne tästä.

6.11. klo 11 HaHe-cup, joukkuevoimistelu Katso tallenne tästä.

14.11. klo 13 FC OPA–VehU, miesten Futsal-Ykkönen Katso ottelun tallenne tästä.

20.–21.11. SM-Noviisien ja Debytanttien 2. lohkokilpailu (Lohko 1), taitoluistelu

28.11. Tiernapoikakilpailun finaali Katso tallenne tästä.

28.11. Padel, FPT#11 + kansalliset kisat Katso tallenne tästä.

4.12. Northern Lights Cheerleading, joulunäytös Katso tallenne tästä.

5.12. klo 13 OLS–Veiterä, jääpallon Bandyliiga Katso ottelun tallenne tästä.

18.12. klo 19 FC OPA–PJK Katso ottelun tallenne tästä.

19.12. klo 13 OLS–Narukerä Katso ottelun tallenne tästä.

2.1. klo 13 OLS–HIFK Katso ottelun tallenne tästä.

13.1. klo 18.30 Aluevaalit, paneelikeskustelu Katso tallenne tästä.

15.1. klo 15 AC Oulu–VPS, harjoitusottelu PERUTTU!

15.1. klo 17.30 Narukerä–OLS (Satakunnan Kansan tuotanto) Katso ottelun tallenne tästä.

16.1. klo 15 Etta–LP Viesti Akatemia, naisten lentopallon 1-sarja Katso ottelun tallenne tästä.

22.1. klo 14 AC Oulu–FF Jaro, harjoitusottelu Katso ottelun tallenne tästä.

30.1. klo 12 Ajax-Sarkkirannan Tammiturnaus Katso tallenne tästä.

6.2. klo 13 Tervarit–Riverball Katso ottelun tallenne tästä.

26.2. klo 15 Etta–Kiisto Katso ottelun tallenne tästä.

13.3. klo 12 Etta–JymyVolley Akatemia Katso ottelun tallenne tästä.

19.3. klo 12 Lisäpainoleuanvedon SM-kisat Katso kisojen tallenne tästä.

26.3. klo 18 Tervarit–AS Moon Katso ottelun tallenne tästä.

27.3. klo 11 HaHe-cup, joukkuevoimistelu Katso tallenne tästä.

3.4. klo 13.30 Arktiset Askeleet, loppukatselmus Katso tallenne tästä.

9.4. klo 20 Pohjois-Pohjanmaan Urheilugaala Katso tallenne tästä.

21.4. klo 15 Kärppien tiedotustilaisuus Katso tallenne tästä.

7.5. klo 12 Tanssillisen voimistelun cup-kilpailu Katso tallenne tästä.

14.–15.5. Voimisteluliiton joukkuevoimistelun 12–14-v. SM-kisat & ONV-cup

Katso lauantain tallenne tästä.

Katso sunnuntain tallenne tästä.

FAQ

Miten pääsen katsomaan Kaleva Liveä?

Tuleva striimi julkaistaan Kalevan nettisivuilla noin puoli tuntia ennen lähetyksen alkua. Klikkaamalla juttua pääset näkemään videosoittimen ja aikalaskurin, joka ilmoittaa, koska suora lähetys käynnistyy.

En ole vielä Kalevan tilaaja, mutta haluaisin kokeilla digipalvelua ja katsoa live-lähetyksiä. Kuinka toimin?

Pääset katsomaan live-lähetyksiä euron hintaisen tutustumistilauksen kautta. Eurolla saat tutustua palveluun kuukauden ajan, jonka jälkeen palvelu muuttuu normaalihintaiseksi.

Voiko lähetyksiä katsoa jälkikäteen?

Kaikista live-lähetyksistä tulee katsottavaksi tallenne pian tapahtuman päätyttyä, jonka pääset katsomaan haluamanasi ajankohtana. Tallenteet löydät osoitteesta kaleva.fi/live.