Kokki Janne & Len­tä­vät lau­ta­set häm­men­tää Leevi & The Lea­ving­sis­tä, Jukka Pojasta ja Rauli Bäd­din­gis­tä roc­ka­bil­lyä

Oulun Korvenkylästä kotoisin oleva Janne Pekkala on monelle tuttu kasvo televisiosta, ääni radiosta ruoka-aiheisten ohjelmien ja kirjojen parista.

Oulun Korvenkylästä kotoisin oleva Janne Pekkala laulaa rumpujen soittamisen lisäksi.
Oulun Korvenkylästä kotoisin oleva Janne Pekkala laulaa rumpujen soittamisen lisäksi.
Kuva: Antti Tauriainen

Oulun Korvenkylästä kotoisin oleva Janne Pekkala on monelle tuttu kasvo televisiosta, ääni radiosta ruoka-aiheisten ohjelmien ja kirjojen parista. Musiikki on ollut Janne Pekkalan elämässä  merkittävässä roolissa pidempään kuin kokin univormu.

Lavalle Pekkalan saa adrenaliiniryöppy. 

– En voi kieltää, ettenkö rakastaisi esiintymistä varsinkin silloin kun se menee hyvin. Pekkala kertoo olevansa kova jännittäjä, mutta sitä harvoin huomataan.

Viimeisin bändiprojekti on syksyllä kasattu Kokki Janne & Lentävät lautaset -yhtye, joka soittaa suomalaista musiikkia väännettynä rockabilly-muottiin. Sovitettavana on tällä hetkellä muun muassa Jukka Poikaa, Rauli Baddingia ja Leevi & The Leavingsia.

Pekkalan ensimmäisellä bändillä, Rednecksillä, ei ollut paikkaa eikä juurikaan soittimia.

– Mahtava oli tuo Merikosken yläasteen edesmennyt musiikinopettaja Vesa Pentti, joka päästi meidät sinne perjantaisin tunniksi treenaamaan, Pekkala muistelee.

14-vuotiaan Pekkalan soittimeksi valikoituivat rummut, koska bändissä ei ollut rumpalia. Soittoa hän opetteli muita seuraamalla, juttelemalla ja jamittelemalla.

Pekkala sai keittiöapulaisen paikan noin 16-vuotiaana Kauppahotellista, jossa hän tiskasi ja kuori perunoita. Lisäpotkua ammatinvalintaan hän sai varusmiespalvelusta laivakokkina sukeltajien emäalus Mursulla 83-84.

1990 tuli merkittävä käänne, kun hänelle tarjottiin paikkaa juuri perustetusta 45-specialista.

Pekkala päätyi TV2:n Pikkuposteljooni-lastenohjelmaan 90-luvun alussa. Pikku posteljoonin loputtua Pekkala alkoi tekemään Eväsreppu-radio-ohjelmaa. Sen pohjalta kehittyi TV2-kanavalle Makupalat.

– Pilotti kuvattiin nelivitosen minikeittiössä. Pujottelulasit päässä pilkottiin sipulia, ettei itketä, ja paistettiin broileria.

Lue tämä juttu kokonaan ja muut Kalen! jutut näköislehdestä. Kale! on Kalevan letkeä lehti kaupunkilaiselle.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä