Kaksi mökkiä, kaksi eri­lais­ta maail­maa

Marjaniemen uusissa loma-asunnoissa merellinen sisustus on kotonaan

Hailuodon Marjaniemeen on noussut uusi lomakylä.
Hailuodon Marjaniemeen on noussut uusi lomakylä.
Kuva: Katariina Vuori

Atlanttia riepotelleen hurrikaanin rippeet ovat saapuneet Pohjanlahdelle ja aallot taputtelevat äänekkäästi Hailuoto-lautan kylkiä. Alkusyksystä, kesämökkisesongin jälkeen, lautalla on tilaa hyvin perjantainakin.
Automatka punamullan sävyisten hirsirakennusten ja hopeanharmaiden jäkäläkenttien reunustaman luotomaiseman halki johtaa saaren päähän Marjaniemeen.
Vanhat matalat vuokramökit ovat viime kesänä saaneet seurakseen uusia kaksi- ja kolmikerroksisia loma-asuntoja aivan rantaa reunustavan hiekkavallin viereen. Tuivertavasta tuulesta huolimatta alueesta tulee mieleen helteinen kalastusveneiden tuoksun ja lokinkirkunan täyttämä kesäpäivä jossakin kaukana.

Uudet, korkeat loma-asunnot ovat saaneet arkkitehtuurisia geenejä Hailuodon alkuperäisistä kalastajamökeistä.
Sisustussuunnittelija Noora Siurua Room Boomista sai suunnitellakseen kahden erikokoisen mökin sisustuksen.
”Mökkien omistajat Jorma ja Raija Autio antoivat täysin vapaat kädet huonekaluista ja kodinkoneista aina astioihin ja siivoustarvikkeisiin asti. Nämä ovat olleet sisustussuunnittelijan unelmaprojekteja myös sijaintinsa puolesta.”
Meren läheisyys ja Long Island -tyylinen, keskelle hiekkaa noussut mökkikylä inspiroivat Siuruaa antamaan luotolaismökeille omanlaisen leiman.
”Värimaailmaltaan pienempi, 50 neliön mökki on reippaammin merihenkinen. Isompi, Autioiden omassa ja vuokrakäytössä oleva noin 80 neliön loma-asunto puolestaan on väreiltään hillitympi.”
Tekstiileissä ja somistetavaroissa luonnonläheisyyttä heijastelevat juutti, sisal ja pellava. Oman haasteensa projektille toi se, että kaikki tarvikkeet parisängyistä hehkulamppuihin tuotiin lautalla mantereelta.

Marjaniemen Helmessä suurin osa uusista mökeistä on kolmikerroksisia, muutama kaksikerroksinenkin löytyy. Kun astuu sisään tornimaiseen loma-asuntoon, ylös vievät jyrkät ja kapeahkot rappuset tuovat mieleen majakan.
Molemmissa mökeissä alakerrassa on lasitettu terassi, oleskelutila sekä sauna ja kylpyhuone. Toisessa kerroksessa on avoin keittiö-ruokatila ja pieni parveke. Keittiön pöytätasot ovat kiveä. Alimmassa kerroksessa lattiat ovat laattaa, muualla parkettia.

Ylhäällä, majakkamaisen rakennuksen huipulla, sijaitsevat upealla maisemalla siunatut nukkumistilat.
Seinät on maalattu valkoiseksi, tuomaan tiloihin valoa ja ilmavuutta. Näin myös tauluille ja kalusteille saatiin neutraali tausta.
Pienemmässä mökissä on nukkumapaikat kuudelle, isommassa mahtuu majoittumaan kahdeksan henkeä.
Pienemmän mökin reippaampi merihenkisyys näkyy erityisesti tekstiileissä. Niihin on valittu valkoista, punaista ja sinistä, tähtiä ja farkkua. Pienempi mökki on myynnissä.
Isommassa mökissä kulunut puu, hillityt beiget ja harmaat ruutu- ja raitakuosit, rottinki ja valkoinen tuovat harmaaseen päivään valoa ja kepeyttä.
Tuntuu kuin mökin edessä aaltoileva hiekkadyyni jatkuisi simpukoiden ja meriruohon saattelemana koko loma-asuntoon.
!Marjaniemen helmessä suurin osa uusista mökeistä on kolmikerroksisia, muutama kaksikerroksinenkin löytyy.
Hiekkarannan ja dyynien tuntumaan noussut Marjaniemen uusi lomakylä koostuu 40 huoneistosta. Rakennusten ullkoasussa on haluttu säilyttää vanhan kalastajakylän tunnelma.
Popublistu conclatari, confina, vivat, conducterit, quod ret pratra adducem prae iustris tordium dicultum addumur nimenatum inatus, C. Sciissil hos eo, mandiconfit; num esceps, sidium poric tabus, conscridet for
Pienempi mökki on sisustettu raikkailla, merihenkisillä sävyillä.

Lasitettu terassi kutsuu kesällä vilvottelemaan helteiseltä rannalta. Tuulisena syyspäivänä tekisi mieli käpertyä viltiin Moby Dickin seuraan.
Kapeat, asunnon toisella seinustalla kulkevat rappuset luovat miltei majakkamaista tunnelmaa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä