Puolassa viranomaiset ovat tuhonneet hallintorakennusten yllä lentäneen droonin Varsovassa, kertoo Puolan pääministeri Donald Tusk viestipalvelu X:ssä.
Varsovan hallintorakennusten yllä droonia lennättäneet ihmiset olivat poliisin mukaan 21-vuotias ukrainalainen mies ja 17-vuotias valkovenäläinen nainen, kertoo Polsat-televisiokanava ja Onet-verkkosivusto.
Aiemmin kummankin kerrottiin olevan valkovenäläisiä.
Viime viikolla venäläisdroonit loukkasivat Puolan ilmatilaa maan itärajalla. Puolan ja sotilasliitto Naton hävittäjät torjuivat drooneja muun muassa ohjuksin.
Britannia puolustusministeriö kertoi maanantai-iltana, että se lähettää hävittäjiä puolustamaan Puolan itärajaa. Britannian Typhoon-hävittäjät saapuvat maahan "lähipäivinä".
– Britannian hävittäjät tulevat lentämään ilmapuolustustehtäviä Puolassa vastatakseen Venäjän uhkaan ilmassa, mukaan lukien droonit, puolustusministeriön lausunnossa sanottiin.
Puolan ja sotilasliitto Naton hävittäjät pudottivat viime viikolla ensimmäistä kertaa Puolan ilmatilaa loukanneita venäläisdrooneja kolme ja puoli vuotta sitten alkaneen Ukrainan sodan aikana.
Britannian pääministeri Keir Starmer arvosteli lausunnossaan voimakkaasti Venäjää edesvastuuttomasta toiminnasta ja kansainvälisen oikeuden loukkaamisesta.
Britannia puhutteli maanantaina Venäjän Britannian-suurlähettilästä muistuttaen, ettei Puolan ja sotilasliitto Naton ilmatilan loukkaamista voi hyväksyä missään oloissa.
Juttua täydennetty tiedolla Britannian hävittäjistä 16.9. kello 7.11.
Juttua täydennetty 16.9. klo 17.19: Aiemmin kerrottiin, että droonin lennättämisestä olisi otettu kiinni kaksi valkovenäläistä ihmistä. Myöhemmin tieto tarkentui, että toinen oli valkovenäläinen ja toinen ukrainalainen.