Kainuun pri­kaa­tin uusi ko­men­ta­ja haluaa johtaa luot­ta­muk­sen kautta – "Meillä ei ole varaa tehdä muot­tia, johon ihmiset lai­te­taan"

Kainuun prikaatin uusi komentaja Niko Hölttä pitää tärkeänä sitä, että johtajat tuntevat alaisensa. Varusmiesjohtajia hän kannustaa johtamaan omalla persoonallaan.

Johtamisessa kaikki lähtee siitä, miten kohtelet muita ja rakennat luottamusta. Näin sanoo Kainuun prikaatin uusi komentaja prikaatikenraali Niko Hölttä.

–Puhun ihmisten johtamisesta. Sen pitää olla viimeisen päälle.

Hölttä, 54, aloitti tehtävässään heinäkuun alussa. Seuraavalla viikolla varuskuntaan tuli yli 1 800 alokasta. Varusmiesjohtajia on Kajaanin Hoikankankaalla satoja.

Yhdeksi johtamisen kulmakiveksi Hölttä nostaa sen, että huomioidaan yksilöiden vahvuudet ja heikkoudet. Hän viittaa sekä fyysisiin että henkisiin ominaisuuksiin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä