
Kainuun ja Koillismaan jokaiseen viiteen kansallispuistoon, Syötteelle, Oulankaan, Riisitunturille, Hossaan ja Hiidenportille, tullaan useimmiten käymään pääkaupunkiseudulta tai puistojen lähialueilta. Kaikkien kävijämäärät ovat kasvaneet ja kävijät viihtyvät hyvin näissä kansallispuistoissa. Eniten kävijämäärät ovat kasvaneet Syötteellä ja Riisitunturissa.
Metsähallitus vertaili uudessa tutkimuksessaan kansallispuistojen kävijätutkimuksia, jotka on tehty vuosina 2017–2021.
Syötteellä kävijät viipyvät keskimäärin pisimpään, kolme ja puoli vuorokautta ja Syöte oli kävijöistä 65 prosentille matkan ainoa kohde. ja siellä viivyttiin pisimpään, 3,5 vuorokautta. Syötteellä oli myös vähiten ensikertalaisia, eli sinne tullaan aina uudelleen.
Hossassa oli eniten yöpyjiä, 71 prosenttia kävijöistä. He viipyivät keskimäärin runsaat kolme vuorokautta.
Riisitunturilla Hiidenportissa käydään eniten päiväseltään, Riisitunturilla 87 prosenttia ja Hiidenportissa 79 prosnettia kävijöistä. Ne olivat myös useimmiten spontaaneja kohteita, joissa päätettiin käydä vasta matkan aikana.
Kävijätutkimusten vertailulla haluttiin selvittää, miten näiden kansallispuistojen kävijät ja paikallistaloudelliset vaikutukset eroavat toisistaan.