Kaamea kank­ku­nen

Kriisi, katastrofi, mahalasku, pohjakosketus... Ylisanat ovat sinkoilleet vuosien varrella suomalaisessa yleisurheilujournalismissa, mutta Daegun MM-kisojen keihäskarsinnan jälkeen sanavalintoja oli haettava toisesta ääripäästä. Laineet ovat lyöneet odotetusti korkeina sekä Daegussa että koti-Suomessa.

Kriisi, katastrofi, mahalasku, pohjakosketus... Ylisanat ovat sinkoilleet vuosien varrella suomalaisessa yleisurheilujournalismissa, mutta Daegun MM-kisojen keihäskarsinnan jälkeen sanavalintoja oli haettava toisesta ääripäästä. Laineet ovat lyöneet odotetusti korkeina sekä Daegussa että koti-Suomessa.

Erityisen haluttuja ovat olleet ex-mestarien kommentit. Keihäsjermu Seppo Räty ei pettänyt tälläkään kertaa. Aina kun Räty bloggaa tai avaa suunsa, on odotusarvo se, että legenda lausuu jotain kuolematonta tai otsikoihin kelpaavaa. Rooli, jonka Räty omaksui jo aktiiviurallaan.

Nyt mies kyseenalaisti MTV3:n verkkosivujen blogissaan Tero Pitkämäen MM-valinnan ja vähätteli samalla Antti Ruuskasen mahdollisuuksia lauantain finaalissa.

Reilu viikko sitten Räty ihmetteli Ruuskasen tekemää valitusta, lyttäsi hänen keskinkertaisen tulostasonsa ja julisti lopuksi, että "keihäsmiesten pientäkään mitalimahdollisuutta ei pitäisi mennä enää sotkemaan".

Nyt Ruuskanen on ainoa suomalaisfinalisti. Ei ehkä todennäköinen mitalisti, mutta finalisti kuitenkin -- toisin kuin Rädyn hehkuttama Ari Mannio.

Kirjalija Mika Waltari oli syvällinen pohtija. Eräs hänen osuvimmista pohdinnoistaan liittyi juopotteluun. Waltarin mielestä ihminen näkee aamun krapulassa edellisen illan ja yön tapahtumat aina pahempina kuin ne todellisuudessa ovatkaan.

Suomalaisessa keihäänheitossa eletään nyt Waltarin tarkoittaman kankkusen aikaa, vaikka kyse ei olekaan menestyskrapulasta.

Hetkenä, jolloin MM-kisojen keihäsfinaali alkaa vain yhden suomalaisen voimin, saattavat suomalaiset yleisurheiluvaikuttajat tuntea pääkipua, pahoinvointia ja voimattomuutta. Turhaan.

Keihäskesä antaa toki aiheen useisiin kriisipalavereihin, mutta suuressa kuvassa asiat ovat kohtuullisen hyvin mallillaan. Lähimmäs totuutta osui huippu-urheilun muutostyöryhmän jäsen Tapio Korjus, joka muistutti perjantain Kalevassa faktoista.

Siitä, että miesten keihäässä oli kuusi MM-kisojen A-rajan ja kolme B-rajan ylittäjää. Ja siitä, että Suomessa on edelleen osaamista uusien huippuheittäjien kasvattamiseen.

Mitä Antti Ruuskaselta voi lauantaina odottaa? Ei, odotukset eivät ole yhtä korkealla kuin MM-kisakaupungin maamerkin Daegu Towerin neula, joka kurkottaa 202 metriin.

Kävi finaalissa miten tahansa, on pakko ihailla tyyneyttä, jolla Ruuskanen hoitaa asioitaan Daegussa. Kun korkeudessa flopannut Osku Torro ihmetteli blogissaan hänestä tehtyjen juttujen painotuksia vain päivä ennen karsintaa, kertoi Ruuskanen, ettei ole lukenut kisakylässä edes sähköpostiaan.

Esimerkki alleviivaa kokemattoman ja kokeneen urheilijan eroa -- sitä, miten tärkeää on keskittyä olennaiseen.

Berliinin MM-kisoissa kuudenneksi sijoittunut Ruuskanen tiedostaa, ettei hän ole voittanut vielä yhtään mitään. Nyt on hänen tilaisuutensa.

Toista ei tule välttämättä koskaan.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä