Julius Junt­ti­la palaa kärp­pä­pai­taan

Julius Junttila pelasti viimeksi Kärpissä keväällä 2024. Arkistokuva.
Julius Junttila pelasti viimeksi Kärpissä keväällä 2024. Arkistokuva.
Kuva: Pekka Kallasaari

Kärpät on solminut hyökkääjä Julius Junttilan kanssa loppukauden kattavan sopimuksen. Seura kertoo asiasta tiedotteessaan.

34-vuotias pelaaja edusti edellisen kerran Kärppiä kaudella 2023–2024.

Oululaislähtöinen Junttila on Liigassa pelatessaan edustanut vain Kärppiä. Mestaruutta hän on ollut voittamassa kolme kertaa.

Liiga-urallaan hänet on palkittu runkosarjan parhaana pelaajana, pudotuspelien arvokkaimpana pelaajana sekä kauden parhaana pelaajana.

Junttila on pelannut Liigan lisäksi KHL:ää Sibir Novosibirskin ja Jokereiden riveissä. Ruotsin pääsarjassa hän on pelannut Växjossa ja Luulajassa. Viime kaudella hän edusti Tshekin pääsarjan BK Mladá Boleslavia, jossa hän teki 49 ottelussa tehot 10+18=28.

Junttilan värväyksellä Kärpät saa laajuutta loukkaantumisista kärsineeseen miehistöönsä.

– Halusimme leveyttä joukkueen hyökkäykseen. Julle tuo tullessaan paljon kokemusta sekä tasapainoa viisikkopelaamiseen, Kärppien urheilujohtaja Kimmo Kapanen sanoo tiedotteessa.

Junttila sanoo tulevansa hyvillä mielin takaisin oululaisjoukkueeseen.

– Mukava oli palata – vielä muisti, mistä ovesta mennään sisälle pukukoppiin, hyökkääjä toteaa.

Hän arvioi voivansa tuoda joukkueeseen esimerkkiä ja rentoutta.

– Oma persoona pitää tuoda mukaan.

Päivitetty kello 11.04: Lisätty Junttilan seurahistoriaa ja Kapasen ja Junttilan kommentit.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä