Juha Hulkko haluaa olla mukana il­mas­ton­muu­tok­sen tor­ju­mi­ses­sa – kump­pa­ni­na hänellä on yksi Suomen suu­rim­mis­ta yk­si­tyi­sis­tä met­sä­no­mis­ta­jis­ta

Juha Hulkko haluaa olla mukana ilmastonmuutoksen torjumisessa. Kumppanina hänellä on yksi Suomen suurimmista yksityisistä metsänomistajista.

Hiilennielu-nimistä yhteismetsää ei hakata enempää kuin se tuottaa hiilinielua, Hulkko lupaa.

Kasvuyrittäjä Juha Hulkko on lähtenyt rakentamaan innovatiivista yhteismetsämallia ilmastonmuutoksen torjumiseksi. Tavoitteena on, että yhteismetsä saa kasvaa enemmän kuin mitä sieltä viedään puuta. Kumppanina hankkeessa on Timo Kujala, yksi Suomen suurimmista yksityisistä metsänomistajista. 

– Missään tilanteessa ei hakata metsää enempää kuin se tuottaa hiilinielua. Se on lupauksemme, Hulkko sanoo.

Suomessa kiistellään niin eduskunnassa kuin professorien keskenkin siitä, miten paljon Suomi saisi käyttää vuosittain metsävarojaan: olisiko sopiva määrä 70 vai 90 miljoonaa kuutiota.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä