Pääkirjoitus
Tilaajille

Joh­ta­jan yli­herk­kä nahka ei tar­vit­se eri­tyis­suo­je­lua

Poliisi poisti mielenosoittajilta Helsingissä Turkin presidenttiä esittäneen nuken. Etenkin valtaa pitävien rajukin arvostelu kuuluu sananvapauteen. Varotoimi Erdoğanin persoonan suojelemiseksi tuo mieleen suomettumisajan ja lähentelee ennakkosensuuria.

Poliisin tehtävä tositilanteissa on usein vaativa: pitää reagoida nopeasti, ennakoidenkin, aina lakia tai lakeja noudattaen.

Lakien tulkintakaan ei aina ole yksinkertaista. Ja perustuslaki esimerkiksi antaa laajat perusoikeudet, joita rikoslaki voi rajata.

Tätä rajankäyntiä tehtiin viime lauantaina Helsingissä Turkin suurlähetystön edustalla, jossa pidettiin kurdeja puolustava mielenosoitus. Sen yhteydessä poliisi otti mielenosoittajilta pois Turkin presidenttiä Recep Tayyip Erdoğania esittävän nuken.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa