Eläimet: Ou­lu­lai­nen per­heen­äi­ti tilasi netistä munia, ja nyt oma­ko­ti­alueel­la ku­jer­taa lähes 60 vii­riäis­tä

Työmaa: Ra­ken­nus­työt koet­te­le­vat Nal­li­ka­rin idylliä tänä kesänä

Urheilu: Oliko Oulun kes­kus­ken­tän alla sa­lai­nen be­to­ni­le­vy, josta Lipon pe­laa­jat saivat etua?

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Jere Olin tekee työtä, joka vähenee Suo­mes­sa jälleen tänä vuonna, mutta voiko ilmiö pe­las­taa tär­kei­den hii­li­nie­lu­jen kasvun? – Ei voi, vastaa Met­sä­kes­kus

Hakkuiden määrä on vähentynyt viime vuosina rajusti suhdannevaihtelujen vuoksi. Samaan aikaan hallitus tavoittelee hiilineutraalia Suomea. Maankäyttöön eli maa- ja metsätalouteen onkin jo asetettu tavoitteeksi kasvattaa hiilinieluja kolme miljoonaa tonnia vuodessa.

Metsäkoneenkuljettaja Jere Olin teki viime viikolla ensiharvennushakkuuta Siuntiossa läntisellä Uudellamaalla.

Töitä Suomen metsissä riittää jatkossakin, mutta mikä on sopiva hakkuutaso, jos hiilinieluja halutaan kasvattaa?

– Hakkuutason lasku ei ole pysyvä ratkaisu metsien hiilinielun ja -varaston kasvattamiseen, Suomen Metsäkeskuksen johtaja Ari Eini huomauttaa.

Einin mukaan hakkuutason lasku ei ole pysyvä ratkaisu siksi, että metsien tuhoriski kasvaa Suomessa jatkuvasti ilmaston lämpenemisen myötä – on parempi käyttää kasvanut puu järkevästi kuin jäädä odottamaan.

Suomen metsissä hakkuiden määrä on vähentynyt rajusti suhdannevaihtelujen vuoksi. Vuonna 2018 metsien runkopuuta hakattiin ennätykselliset 78 miljoonaa kuutiota teollisuuden ja energian tarpeisiin.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.