Jen­ni-Ma­ria Kotila valitsi kier­rä­te­tyn äi­tiys­pak­kauk­sen ja sai os­tet­tua lap­sel­leen tur­va­is­tui­men – Ou­lu­lai­nen pu­tiik­ki auttaa, jotta van­hem­mat voivat saada 170 euroa

Kelan äitiysavustuksena voi valita joko äitiyspakkauksen tai –avustuksen. Oululainen Second Hand Dom on lahjoittanut kierrätettyjä äitiyspakkauksia neljän vuoden ajan, jotta taloudellisesti tiukilla olevat voisivat saada molemmat.

Jenni-Maria Kotila sai tietää kierrätetyistä äitiyspakkauksista neuvolakäynnillä.
Jenni-Maria Kotila sai tietää kierrätetyistä äitiyspakkauksista neuvolakäynnillä.
Kuva: Jenni Kivimäki

Oululainen Jenni-Maria Kotila pystyi ostamaan lapselleen turvaistuimen, koska valitsi kierrätetyn äitiyspakkauksen uuden sijaan.

Valinta mahdollisti sen, että hän sai äitiyspakkauksen ohella äitiysavustuksen.

– Opiskelijana ja työttömänä ei kauheaa varallisuutta ole, joten koin fiksumpana ottaa käytettynä vaatteita ja kaikkea muuta tarpeellista, mikä on mahdollista kierrätettynä saada, Kotila kertoo.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä