Jen­ni-Ma­ria Kotila valitsi kier­rä­te­tyn äi­tiys­pak­kauk­sen ja sai os­tet­tua lap­sel­leen tur­va­is­tui­men – Ou­lu­lai­nen pu­tiik­ki auttaa, jotta van­hem­mat voivat saada 170 euroa

Kelan äitiysavustuksena voi valita joko äitiyspakkauksen tai –avustuksen. Oululainen Second Hand Dom on lahjoittanut kierrätettyjä äitiyspakkauksia neljän vuoden ajan, jotta taloudellisesti tiukilla olevat voisivat saada molemmat.

Jenni-Maria Kotila sai tietää kierrätetyistä äitiyspakkauksista neuvolakäynnillä.
Jenni-Maria Kotila sai tietää kierrätetyistä äitiyspakkauksista neuvolakäynnillä.
Kuva: Jenni Kivimäki

Oululainen Jenni-Maria Kotila pystyi ostamaan lapselleen turvaistuimen, koska valitsi kierrätetyn äitiyspakkauksen uuden sijaan.

Valinta mahdollisti sen, että hän sai äitiyspakkauksen ohella äitiysavustuksen.

– Opiskelijana ja työttömänä ei kauheaa varallisuutta ole, joten koin fiksumpana ottaa käytettynä vaatteita ja kaikkea muuta tarpeellista, mikä on mahdollista kierrätettynä saada, Kotila kertoo.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä