Tilaajille

Jät­ti­fir­ma Pepsi käyttää tuo­tan­nos­saan tek­no­lo­giaa Kem­pe­lees­tä – Cajo Tech­no­lo­gies aikoo kasvaa rajusti vien­nis­sä

Kempeleessä toimiva Cajo Technologies uskoo, että sen kehittämä laserteknologia teollisuuden tuotteiden merkkaukseen löytää asiakkaita maailmalta.

Cajo Technologies Oy:n toimitusjohtaja Niko Karsikas sanoo, että lasermerkkaus on kustannustehokas ja ympäristöystävällinen tapa merkata teollisuuden tuotteita.
Cajo Technologies Oy:n toimitusjohtaja Niko Karsikas sanoo, että lasermerkkaus on kustannustehokas ja ympäristöystävällinen tapa merkata teollisuuden tuotteita.
Kuva: Mikko Halvari

Lasermerkkauslaitteistoja kehittävä ja myyvä teknologiayhtiö Cajo Technologies Oy aikoo kasvaa Kempeleestä merkittäväksi vientiyritykseksi.

Cajon valmistamilla laitteilla voidaan tehdä laservalon avulla merkkauksia melkein mihin tahansa materiaaliin, vaikkapa teräkseen tai pahviin.

Vuonna 2010 perustettu, Oulussa kotipaikkaansa pitävä yritys syntyi aikanaan veljesten Niko ja Tomi Karsikkaan voitettua ammattikorkeakoulujen liike-ideakilpailun.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä