Oulun oikeustalo: Oulun uuden oi­keus­ta­lon ves­sas­ta kuu­lu­nut ku­mah­dus johti siihen, että kaikki wc-ti­lat pitää tar­kis­taa

Sosiaalinen media: Jaakko ja Niina Polon pa­ri­suh­de­huu­mo­ri kerää jopa mil­joo­nia näyt­tö­ker­to­ja Ins­ta­gra­mis­sa

Jääkiekko: Kärpät on noussut maan joh­ta­vak­si maa­li­vah­ti­kas­vat­ta­mok­si Roope Kois­ti­sen an­sios­ta

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi + Lauantai 15,90 €/kk

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Jän­nit­teet maail­mal­la ovat nous­seet suu­rek­si

Iltalehti (10.4.) kirjoitti Euroopan vaaran viikoista Venäjän ja Ukrainan tilanteen kiristymisestä johtuen. Venäjä siirtää kiihtyvään tahtiin sotakalustoaan Ukrainan rajalle. Asiatuntijat pitävät mahdollisena ja jopa todennäköisenä Venäjän hyökkäystä Ukrainaan. Hyökkäys veisi Venäjän ja Ukrainan täysimittaiseen sotaan.

Venäjän hyökkäys Ukrainaan tarkoittaisi käytännössä myös hyökkäystä Eurooppaa ja länsimaita vastaan. Jo tällä hetkellä Yhdysvallat kouluttaa ja aseistaa Ukrainan joukkoja. Venäjän presidentti Putin on puolestaan maininnut ydinaseiden olevan valmiudessa, mikäli länsimaat sotkeutuvat Venäjän tai Ukrainan asioihin.

Eurooppa on lähimpänä laajamittaista sotaa kuin koskaan aikaisemmin toisen maailman sodan jälkeen.

15.3. jätin paljon julkisuutta saaneen valtuustoaloitteen ”Maanpuolustustahdon ja kansallistunteen nostattaminen”.

Aloitteessa kirjoitin: ”Vuosi 1939 voi toteutua uudelleen.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.