Janni Joenväärä tähtää korkealle lumilautailussa.
Kuva: Maiju Pohjanheimo
Kuusamosta on kuulunut kummia läpi talven. Laji-ihmiset ovat supisseet, että Rukan parkissa laskee tyttö, jota sopii tituleerata kautta aikojen lupaavimmaksi naislumilautailijaksi Suomessa.
Tuo tyttö on Janni Joenväärä. Pääsiäisviikonloppuna 16 vuotta täyttänyt yhdeksäsluokkalainen Oulun kansainvälisestä koulusta.
Joenväärän tekemistä on seurannut läheltä myös maailmanmestari ja kaksinkertainen olympiamitalisti Enni Rukajärvi. Hän sanoo kiinnittäneen huomionsa Joenväärään ensimmäistä kertaa jo kymmenisen vuotta sitten, kun tämä osallistui pienenä tyttönä Rukan Lumilautailijoiden valmennuksiin.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut