Sää: Aika vaihtaa tal­vi­ren­kaat Oulun seu­dul­la: Ennuste lupaa kes­ki­vii­kol­le vuo­ro­kau­des­sa 15 senttiä lunta

Jal­ka­pal­lon EM-ki­so­jen pu­do­tus­pe­lit al­ka­vat– katso tästä kisojen koko ot­te­lu­oh­jel­ma

Teemu Pukki ja muu Suomen maajoukkue aloittavat kisaurakkansa Kööpenhaminassa.
Teemu Pukki ja muu Suomen maajoukkue aloittavat kisaurakkansa Kööpenhaminassa.
Kuva: Sergey Dolzhenko

Jalkapallon EM-kisat starttaavat perjantaina 11. kesäkuuta. Avausottelussa kohtaavat Turkki ja Italia.

Viime kesältä siirretyissä kisoissa on ensimmäistä kertaa mukana myös Suomen maajoukkue.

Suomi pelaa lohkovaiheen B-lohkossa, jonka muut joukkueet ovat Tanska, Venäjä ja Belgia.

Suomen ensimmäinen ottelu on lauantaina 12. kesäkuuta Tanskaa vastaan. Ottelu pelataan Kööpenhaminassa.

Avausottelun jälkeen Huuhkajat siirtyy Pietariin, jossa se kohtaa keskiviikkona 16.6. Venäjän ja maanantaina 21. kesäkuuta Belgian.

EM-kisojen koko otteluohjelma

Perjantai 11.6.

22.00 Turkki–Italia (lohko A)

Lauantai 12.6.

16.00 Wales–Sveitsi (A)

19.00 Tanska–Suomi (B)

22.00 Belgia–Venäjä (B)

Sunnuntai 13.6.

16.00 Englanti–Kroatia (D)

19.00 Itävalta–P-Makedonia (C)

22.00 Hollanti–Ukraina (C)

Maanantai 14.6.

16.00 Skotlanti–Tshekki (D)

19.00 Puola–Slovakia (E)

22.00 Espanja–Ruotsi (E)

Tiistai 15.6.

19.00 Unkari–Portugali (F)

22.00 Ranska–Saksa (F)

Keskiviikko 16.6.

16.00 Suomi–Venäjä (B)

19.00 Turkki–Wales (A)

22.00 Italia–Sveitsi (A)

Torstai 17.6.

16.00 Ukraina–P-Makedonia (C)

19.00 Tanska–Belgia (B)

22.00 Hollanti–Itävalta (C)

Perjantai 18.6.

16.00 Ruotsi–Slovakia (E)

19.00 Kroatia–Tshekki (D)

22.00 Englanti–Skotlanti (D)

Lauantai 19.6.

16.00 Unkari–Ranska (F)

19.00 Portugali–Saksa (F)

22.00 Espanja–Puola (E)

Sunnuntai 20.6.

19.00 Italia–Wales (A)

19.00 Sveitsi–Turkki (A)

Maanantai 21.6.

19.00 Ukraina–Itävalta (C)

19.00 P-Makedonia–Hollanti (C)

22.00 Suomi–Belgia (B)

22.00 Venäjä–Tanska (B)

Tiistai 22.6.

22.00 Tshekki–Englanti (D)

22.00 Kroatia–Skotlanti (D)

Keskiviikko 23.6.

19.00 Ruotsi–Puola (E)

19.00 Slovakia–Espanja (E)

22.00 Saksa–Unkari (F)

22.00 Portugali–Ranska (F)

Neljännesvälierät

Lauantai 26.6.

19.00 Ottelu 1: Wales – Tanska (ottelu pelataan Amsterdamissa)

22.00 Ottelu 2: Italia – Itävalta (Lontoo)

Sunnuntai 27.6.

19.00 Neljännesvälierä 3: Hollanti – Lohko D/E/F: 3. sija (Budapest)

22.00 Neljännesvälierä 4: Belgia – Lohko A/D/E/F: 3. sija (Sevilla)

Maanantai 28.6.

19.00 Neljännesvälierä 5: Kroatia – Lohko E: 2. sija (Kööpenhamina)

22.00 Neljännesvälierä 6: Lohko F: Voittaja – Lohko A/B/C 3. Sija (Bukarest)

Tiistai 29.6.

19.00  Neljännesvälierä 7: Englanti – Lohko F: 2. sija (Lontoo)

22.00 Neljännesvälierä 8: Lohko E: Voittaja – Lohko A/B/C/D: 3. sija  (Glasgow)

Puolivälierät

Perjantai 2.7.

19.00 Puolivälierä 1 (Pietari)

22.00 Italia/Itävalta – Belgia/3ADEF (München)

Lauantai 3.7.

19.00 Hollanti/3DF – Tanska/Wales (Baku)

22.00 Puolivälierä 4 (Rooma)

Välierät

Tiistai 6.7.

22.00 Semifinaali 1  (Lontoo)

Keskiviikko 7.7.

22.00  Semifinaali 2 (Lontoo)

Loppuottelu

Sunnuntai 11.7.

22.00 Ottelussa kohtaavat välierien voittajat (Lontoo)

Päivitetty kisojen otteluaikataulua neljännesvälieristä finaaliin saakka ja muokattu otsikkoa 24.6.2021 kello 11.12.