Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Israel sor­ta­ja­na?

Eero Räisäsen kirjoituksessa (Kaleva 10.4./Lukijalta) on aiheellista pohdintaa ihmiskunnan kyvystä julmuuksiin ja nykytapahtumien valossa mielipiteeseen on erityisen helppo yhtyä.

Mutta valitettavasti Israelin ottaminen esimerkiksi sortavista valtioista on epäonnistunut.

Tuskin on toista kansakuntaa juutalaisten ohessa, jota on samassa määrin historian saatossa yhtä julmasti vainottu, sorrettu ja teurastettu varsinkin omassa Euroopassamme. Nyt Israel, oikeutetusti omassa ikivanhassa kotimaassaan asuen, on Lähi-idän ainoa aito demokratia, jossa palestiinalaisilla ovat kansalaisoikeudet, edustus Knessetissä ja tällä hetkellä jopa hallituksessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut