Iso-Syöt­teel­le ra­ken­ne­taan tuo­li­his­si, jolla pääsee tun­tu­rin laelle ym­pä­ri­vuo­ti­ses­ti – hin­ta­lap­pu yli 7,5 mil­joo­naa euroa

Havainnekuva uudesta tuolihissistä.
Havainnekuva uudesta tuolihissistä.
Kuva: Iso-Syöte

Iso-Syötteelle rakennetaan tuolihissi, joka valmistuu käyttöön loppuvuodesta 2025. Kaikkiaan hissi-investointi on arvoltaan yli 7,5 miljoonaa euroa ja se on Euroopan unionin osarahoittama.

Hissiyhtiö Leitnerin valmistamassa tuolihissillä pääsee tunturin alaosasta sen huipulle muutamassa minuutissa. Hissi tulee olemaan käytössä ympärivuotisesti.

Hissin rakennustyöt aloitetaan kesällä 2024 huoltoteiden rakentamisella ja perustuksien tekemisellä. Hissi pystytetään kesällä 2025.

Kuusipaikkaisen hissin maksimikapasiteetti on 2 800 henkilöä tunnissa. Sen ala-asema tulee Lumimaan ja vuokraamorakennuksen väliin, yläasema taas sijoittuu tunturin laelle..

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä