Intian ja Pa­kis­ta­nin kär­jis­ty­nyt tilanne ei ole vai­kut­ta­nut ou­lu­lai­siin yh­tei­söi­hin – Täällä toisen kotimaa saattaa tulla jopa yl­lä­tyk­se­nä

Intian ja Pakistanin kärjistynyt konflikti herättää oululaisissa maahanmuuttajissa pelkoa. Paikallisten yhteisöjen välit eivät kuitenkaan ole horjuneet tapahtumien myötä.

Intialainen Harpreet Singhin opiskelee Oulun yliopistossa kansainvälistä kauppaa ja pakistanilainen Khawaja Haiderin kyberturvallisuutta. Molemmat ovat asuneet Suomessa kahden vuoden ajan.
Intialainen Harpreet Singhin opiskelee Oulun yliopistossa kansainvälistä kauppaa ja pakistanilainen Khawaja Haiderin kyberturvallisuutta. Molemmat ovat asuneet Suomessa kahden vuoden ajan.
Kuva: Tiina Wallin

Intian ja Pakistanin välinen kärjistynyt konflikti on noussut tällä viikolla otsikoihin ympäri maailman. Oulussa intialaiset ja pakistanilaiset taas elävät niin limittäin, ettei ystävän kotimaata aina edes tule ajatelleeksi.

Nyt pakistanilainen Khawaja Haiderin tapaa intialaisen ystävänsä Harpeet Singhin Oulun yliopiston kirjastossa. Kaverukset ovat tutustuneet kaksi vuotta sitten aloittaessaan vaihto-opinnot samaan aikaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä