Internet on paikka, jossa on helppo harjoittaa kaikenlaista koiruutta sekä rikollisuutta. Rikollisen gangsterin pysytellessä yksityisissä ”kohtuusummissa”, ehkäpä alle 100 000 euron, niin turvallisuuden ylläpito sekä vastuu varoista sekä toimista huolimatta petoksen tai rikoksen uhriksi joutumisesta on jokaisen yksittäisten toimijan omalla vastuulla.
Kansallisen poliisin kiinnostus petoksen tai rikoksen selvittämiseen loppuu, kun mennään valtion rajojen yli tai maihin, joissa laillisuus sekä lainsäädäntö on kehittymätön, tai kun pitäisi selvittää missä tai kuka nettiviestin lähettäjä on.
Saattaa olla niinkin, että joissakin maissa nettipetollisuus ja -rikollisuus ovat huomattava kansakunnan valuutan tulolähde, kuten ovat vierastyöläisten tai pakolaisten kotimaahan lähettämät rahat.