Il­mas­ton­muu­tok­sen tor­jun­nas­sa kiire, mutta löy­tyy­kö rat­kai­su Glas­gow'ssa? Näistä asiois­ta ko­kouk­ses­sa neu­vo­tel­laan

Suomi haluaa varmistua ilmastokokouksessa siitä, että kaikki maat ovat sitoutuneita ilmastotoimiin. Suomi haluaa myös varmistaa, että kokouksen päätökset todella johtavat päästöjen vähentymiseen.

Glasgow'ssa sijaitseva Hydro-rakennus on yksi tiloista, joissa päättäjät käyvät COP26-kokouksen neuvotteluja.
Glasgow'ssa sijaitseva Hydro-rakennus on yksi tiloista, joissa päättäjät käyvät COP26-kokouksen neuvotteluja.
Kuva: Robert Perry/EPA

Valtioiden sitoutumista ilmastonmuutoksen torjuntaan punnitaan jälleen, kun päättäjät kokoontuvat sunnuntaina YK:n ilmastokokoukseen Skotlannin Glasgow'hun.

Kokousta on kuvailtu viimeiseksi mahdollisuudeksi saada maapalloa uhkaava ilmastonmuutos hallintaan.

Kokouksen tavoitteena on motivoida maita kunnianhimoisiin päästöleikkauksiin, mutta varsinaisia yhteisiä päätöksiä päästöjen vähentämiseksi ei ole odotettavissa. Näin arvioi Suomen pääneuvottelijana kokouksessa toimiva Marjo Nummelin ympäristöministeriöstä.

– Maat voivat antaa sitoumuksia päästöjensä vähentymisestä kokouksen yhteydessä ja niitä on jo annettukin, Nummelin sanoo Lännen Median haastattelussa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä