Il­ma­jo­ki-leh­den pää­toi­mit­ta­ja ei tai­pu­nut vai­ku­tu­sy­ri­tyk­seen, lo­mau­tet­tiin seu­raa­va­na päivänä – Pai­kal­lis­leh­den si­säi­nen pai­nos­ta­mi­nen johti lopulta ir­ti­sa­nou­tu­mi­seen, tästä on kyse

Maaliskuussa Ilmajoki-lehden päätoimittaja lomautettiin kunnallispoliitikkoa koskevan uutisen seurauksena. Hänen mukaansa lehden sisältöön on yritetty vaikuttaa aiemminkin lehden kustantajan eli hänen työnantajansa taholta.

Paikallislehtien riippumattomuus on noussut viime aikoina julkiseen keskusteluun Ilmajoki-lehden tapauksen myötä. Arkistokuva.
Paikallislehtien riippumattomuus on noussut viime aikoina julkiseen keskusteluun Ilmajoki-lehden tapauksen myötä. Arkistokuva.
Kuva: ERIIKA AHOPELTO

Ilmajoki-lehden entinen päätoimittaja Terhi Pirilä-Porvali kertoi Ilkka-Pohjalaiselle 12. kesäkuuta antamassaan haastattelussa, että hän irtisanoutui työstään painostusyritysten vuoksi.

Lehteä kustantava yhtiö Ilmajoki-lehti Oy ei Pirilä-Porvalin mukaan tukenut päätoimittajaa työssään, vaan pyrki toistuvasti vaikuttamaan lehden sisältöön.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä