Ilkka Herola on yksi Suomen suu­rim­mis­ta mi­ta­li­toi­vois­ta ensi hel­mi­kuun olym­pia­lai­sis­sa

Kuusamo
Ilkka Herola on kantanut suomalaisen yhdistetyn mainetta useita vuosia. Ensi helmikuussa hän lukeutuu suurten sinivalkoisten mitalitoivojen joukkoon.
Ilkka Herola on kantanut suomalaisen yhdistetyn mainetta useita vuosia. Ensi helmikuussa hän lukeutuu suurten sinivalkoisten mitalitoivojen joukkoon.
Kuva: Mikko Halvari

Loppuiko viime kausi kesken?

Kysymys nousi ilmoille, kun Ilkka Herola ylitti maaliviivan yhdistetyn maailmancupin kilpailussa pohjoismaisten hiihtolajien pyhässä paikassa Holmenkollenin stadionilla.

Pitkän uran ensimmäinen tolppa maailmancupissa tuli MM-kisojen jälkimainingeissa, mutta Herola oli jo Trondheimissa hyvässä vireessä. Holmenkollenin voiton jatkoksi Herola nappasi vielä Salpausselällä yhden kakkospaikan.

– Oli siinä kierretty pitkään, mutta saatoin jäädä virkein mielin lomalle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä