Ihmiset mat­kus­ta­vat eri­koi­seen ra­vin­to­laan jopa 100 ki­lo­met­rin päästä: "A­siak­kai­ta tulee lai­das­ta lai­taan" – lis­ta­sim­me Suomen ruo­ka­mat­kai­lu­koh­tei­ta

Mikko Utter pitää Lohjalla ravintolaa, jonka asiakkaista suuri osa ajaa jopa 100 kilometriä päästäkseen maistelemaan ruokia. Tutustuimme tähän pikkuruiseen ravintolaan, kokosimme viisi muuta ruokamatkailukohdetta eri puolilta Suomea ja selvitimme, mikä on brunssin juju.

Ravintoloitsija Mikko Utterin ravintolassa on kahdeksan asiakaspaikkaa ja Utter tekee ruoan asiakkaiden edessä. Konseptin idea syntyi ystävien kanssa vietetyistä illoista, joissa ystävät vuoroillaan kyläilivät toistensa luona ja tekivät ruokaa toisilleen.
Ravintoloitsija Mikko Utterin ravintolassa on kahdeksan asiakaspaikkaa ja Utter tekee ruoan asiakkaiden edessä. Konseptin idea syntyi ystävien kanssa vietetyistä illoista, joissa ystävät vuoroillaan kyläilivät toistensa luona ja tekivät ruokaa toisilleen.
Kuva: Arttu Laitala

Ravintolassa käynti ei aina ole pelkästään vatsan täyttämistä. Joskus ravintola tai ruoka on jo itsessään niin erikoinen kokemus, että kohteeseen tullaan pitkienkin matkojen päästä ja paikkoja jonotetaan kuukausikaupalla.

Yksi tällaisista ruokamatkailukohteista on lohjalainen ravintola Mikko Utter.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä