Hol­li­haan toi­min­nal­li­sen puiston ra­ken­ta­mi­nen alkaa – ­Tu­los­sa muun muassa boul­de­roin­ti­te­li­ne ja ul­ko­kun­to­sa­li

Töitä pyritään tekemään pienempi alue kerrallaan niin, että muu puistoalue voi olla koko ajan käytössä rakennustöistä huolimatta.

Hollihaan puistoon rakennetaan Oulun tunnettuja julkisivuja mukaileva leikkiteline. Havainnekuva.
Hollihaan puistoon rakennetaan Oulun tunnettuja julkisivuja mukaileva leikkiteline. Havainnekuva.
Kuva: Havainnekuva / Lappset Group Oy

Hollihaan toiminnallisen puiston rakentaminen aloitetaan maanantaina 13. heinäkuuta, Oulun kaupunki tiedottaa.

Puistoon tulee muun muassa leikkipaikka, johon rakentuu Oulun tunnettuja rakennuksia ja julkisivuja kuten Toripolliisi.

Skeittialueen läheisyyteen rakennetaan uusi ulkokuntosali ja boulderointitelineet.

Näiden lisäksi puistoalueelle rakennetaan laajemmalta alueelta hulevesiä ohjaava hulevesipainanne, lisää pyöräpysäköintipaikkoja sekä istutuksia.

Hollihaassa on ennestään keskusleikkipuisto, lasten liikennepuisto, skeittialue, parkour-rata, kuntoilupuisto ja pumptrack-rata.

– Töitä pyritään tekemään pienempi alue kerrallaan niin, että muu puistoalue voi olla koko ajan käytössä rakennustöistä huolimatta. Työt voivat aiheuttaa satunnaista liikennehaittaa alueella, kaupunki kirjoittaa tiedotteessaan.

Hollihaan puistoalueen kaikki työt valmistuvat alustavan arvion mukaan marraskuun loppuun mennessä.

Urakoitsijana toimii VRJ Suomi Oy.

Oulun kaupunginvaltuusto teki juhlapäätöksen toiminnallisen puiston rakentamisesta lokakuussa 2024.

Oululaisia osallistettiin suunnitteluun kysymällä, miten Hollihaan puistoa tulisi kehittää. Kuntalaiset myös äänestivät puiston teemasta, joksi valikoitui kaupunki.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä