Pääkirjoitus
Tilaajille

His­to­ria ei aina toista it­seään, mutta pank­ki­maail­man do­mi­no­reak­tio pitää nyt kii­rees­ti torjua

Pankkimaailman epäonnistujat levittävät nyt yleisempääkin huolta talouteen. Viranomaisilla pitää olla reagointikykyä, jotta vaaralliset dominoreaktiot voidaan torjua. Epävarmuus on jo laskenut korkoja. Se tuo helpotusta Suomenkin asuntovelallisille.

Viikko sitten kaatui yhdysvaltalainen Silicon Valley Bank. Se oli rahoittanut aloittavia yrityksiä ja teknologia-alaa. Kun näillä alkoi hankalampi vaihe, yritykset alkoivat nostaa käyttöönsä SVB-pankkiin tekemiään talletuksia.

Tästä syystä pankki joutui hankkimaan lisärahoitusta – mikä herätti levottomuutta, käynnisti kohtalokkaan talletuspaon ja jo pian kaatoi pankin.

SVB ei Yhdysvalloissa ollut kuin 16:nneksi suurin pankki.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa