Hir­vi­jah­ti alkoi Poh­jois-Poh­jan­maal­la ry­ti­näl­lä – Katso Kalevan hir­vi­las­ku­ris­ta ajan­ta­sai­set kaa­to­mää­rät

Ensimmäisenä viikonloppuna ammuttiin eri puolilla maakuntaa noin 700 hirveä.

Hirvijahti pääsi Pohjois-Pohjanmaalla toden teolla vauhtiin lauantaina. Keskiviikkoon 5.10. mennessä Oulun alueella on pyydetty yhteensä 473 aikuista ja 330 vasaa.

Kun tähän mennessä hirviä oli kaadettu vain noin 100, niin ensimmäisen varsinaisen hirvestysviikonlopun saldoksi tuli Pohjois-Pohjanmaalla noin 700 hirveä.

Aktiivisimpia hirviporukat ovat olleet Limingan ja Piippolan seuduilla, joissa lupia on tullut käytetyksi jo kolmisenkymmentä.

Suomen riistakeskus myönsi Oulun toimialueelle 4 075 hirvenpyyntilupaa, joka on suunnilleen sama määrä kuin viime vuonna, jolloin lupia myönnettiin 4 184 kappaletta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä