Hii­ro­sen tu­li­pa­los­ta van­git­tu mies va­pau­tet­tiin – epäil­lään yhä tör­keäs­tä tu­ho­työs­tä

Kokonainen kerrostalo meni käyttökelvottomaan kuntoon Hiirosen tulipalossa.
Kokonainen kerrostalo meni käyttökelvottomaan kuntoon Hiirosen tulipalossa.
Kuva: Pekka Peura

Oulun käräjäoikeus on vapauttanut miehen, jota epäillään Hiirosessa toukokuussa tapahtuneen kerrostalopalon sytyttämisestä.

Tutkintavankeuden sijaan mies määrättiin matkustuskieltoon. Häntä epäillään yhä todennäköisin syin törkeästä tuhotyöstä.

Perjantaina 23. toukokuuta syttyneessä tulipalossa 35 asunnon luhtikerrostalo paloi käyttökelvottomaan kuntoon.

Palon sytyttämisestä epäilty mies otettiin kiinni tuoreeltaan, ja hänet vangittiin kaksi viikkoa sitten.

Tiistaina vangitsemista käsiteltiin uudelleen, ja oikeus päätti käyttää lievempiä pakkokeinoja.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä