Kuuntelin Ylen radio-ohjelmaa (21.10.), jossa väitettiin, että olemme tuhonneet maailman nisäkkäistä kaksi kolmasosaa. Sama väite esiintyi sanomalehdessä, jossa se oli prosentteina 80. Luvut ovat kammottavia. Mistähän ne on laskettu ja kuka tällaisen väitteen takana on?
Kyllä alkaa korvia kuumottamaan itse kelläkin. Olemmeko tosiaan tuollaisia petoja? Onko tuossa perää? Mihin laskelmat perustuvat. Onhan ihminen myös nisäkäs. Miten ihmislaji on kuitenkin säilynyt ja lisääntynyt maan päällä?
Luonnonsuojelussa kaikki näyttää olevan sallittua. Jos kyse on ihmisen syyttämisestä. Lukuja saa heitellä kiinnittämättä huomiota pilkun paikkaan. Ihmisen tyhmyys ja petomainen syyttäminen on aina autuasta. Lopulta se tekee hallaa itse oikealle asialle.
Ei ihmisen menestyminen ole helppoa sekään. Me suomalaiset täällä maailman laidoilla, kylmässä pimeässä, suuren vihollisen raiskaamana. Meillä on kunnioitettava oikeus elää, jopa yhtä lailla hojeltuvilla perusteilla onnellistakin elämää. Osin.
Matti Nikkilä
Liminka