Henna Pärkkä ja Juha Ha­ku­li­nen ker­to­vat, mil­lais­ta on elää les­ta­dio­lai­se­na sink­ku­na – Oulun rau­han­yh­dis­tyk­sel­lä suuret juhlat sun­nun­tai­na

Henna Pärkkä ja Juha Hakulinen kertovat, miltä tuntuu kuunnella ilkeämielisiä kahvipöytäkeskusteluja, joissa heidän omaa vakaumustaan arvostellaan rajusti.

Kempeleessä asuva Henna Pärkkä ja oululainen Juha Hakulinen ovat vanhoillislestadiolaisia. Sunnuntaina he juhlistavat Oulun rauhanyhdistyksen 130-vuotisjuhlaa.
Kempeleessä asuva Henna Pärkkä ja oululainen Juha Hakulinen ovat vanhoillislestadiolaisia. Sunnuntaina he juhlistavat Oulun rauhanyhdistyksen 130-vuotisjuhlaa.
Kuva: Sanna Niemi

Kempeleläinen Henna Pärkkä, 34, ja oululainen Juha Hakulinen, 47, ovat yksineläviä, mutta elämäänsä tyytyväisiä vanhoillislestadiolaisia.

Tässä jutussa Pärkkä ja Hakulinen ovat lupautuneet kertomaan uskostaan ja elämästään vanhoillislestadiolaisessa liikkeessä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä