Kristiina Ertola Varjosi-tamman kanssa. Varjosi kisaa raveilla kuningatarkilpailussa.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen
Oulun Kuninkuusraveja kisataan Äimarautiolla tänä viikonloppuna. Kilpahevosia on valmisteltu kisoihin ennätyspitkän hellejakson aikana.
Helle ei kuitenkaan vaikeuta hevosten pärjäämistä raveissa niin paljon kuin voisi kuvitella. Hevoset pystyvät säätelemään kehonsa lämpötilaa, kertoo kuningatarkilpailussa kisaavan Varjosi-tamman omistaja ja eläinlääkäri Kristiina Ertola.
– Hevoset ovat hyviä hikoilemaan. Ne hikoilevat koko kehollaan eivätkä esimerkiksi läähätä toisin kuin koirat.
Yleensä Varjosi viettää paljon aikaa ulkona laitumella kotitallillaan Haukiputaalla, mutta nyt helteellä sitä on pidetty tallissa varjossa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut