Helle kui­vat­ti sienet pai­kal­leen, eikä uusia ole noussut tilalle – "Nyt on ollut to­taa­li­nen kato Oulun seu­dul­la"

Syksyn sienisato uhkaa jäädä vähäiseksi pitkään jatkuneen helteen ja kuivuuden takia.

Oulun sieniseuran Henna Orajärvi kertoo, että pitkä hellejakso on ollut haitaksi sienille, ja viimeiset havainnot sienistä seuran Facebook-ryhmään on tehty lähes kuukausi sitten.
Oulun sieniseuran Henna Orajärvi kertoo, että pitkä hellejakso on ollut haitaksi sienille, ja viimeiset havainnot sienistä seuran Facebook-ryhmään on tehty lähes kuukausi sitten.
Kuva: Tiina Wallin

Pitkään jatkunut helle tulee näkymään syksyllä vähäisenä sienisatona.

Oulun sieniseuran Henna Orajärvi elättelee toivoa, että sää ehtisi vielä muuttua sienien kannalta suotuisammaksi.

– Jos nyt tulisi hieman viileämpää ja olisi paljon vesisateita, saattaisi nousta vielä jotain.

Sieniseuran kauden avaustapaamista Lämsänjärven leirikeskukselle valmistelemaan saapunut Orajärvi esittelee järven lounaisrantaa tavallisesti antoisaksi sieniapajaksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä