Luonto: Uhan­alai­set tör­mä­pääs­kyt kai­voi­vat jälleen pe­sä­ko­lon­sa ou­lu­lais­ra­ken­ta­jien hiek­ka­ka­soi­hin

Vaatteet: Kaksi ou­lu­lais­ta vaa­te­yri­tys­tä tais­te­lee pi­ka­muo­ti­bis­nes­tä vastaan

Oulu: Kii­ke­liin suun­ni­tel­tu me­ri­kyl­py­lä hakee jälleen li­sä­ai­kaa – ja on to­den­nä­köi­ses­ti saa­mas­sa sitä

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Ha­luam­me rauhaa, siksi Nato

Suomen liittymistä Natoon kannattaa jo 76 prosenttia suomalaisista. Kannatuksen lisääntyminen on ollut erityisen voimakasta viime aikoina. Syyt siihen ovat ilmeiset, eikä niitä kannata tässä yhteydessä toistaa.

Kaikki eivät kuitenkaan liittymistä kannata, ja jyrkkiä vastustajiakin löytyy. Osa vastustajista on pohtinut asiaa perusteellisesti, ja pystyy esittämään järkeviä perusteluja näkemyksilleen.

Natosta ja siihen liittymisen seurauksista liikkuu paljon myös väärää tietoa. Se voi olla joko tahattomasti tai tahallisesti levitettyä, eli valehtelemista.

Usein esitetään, että Natoon liittyminen lisäisi sodan riskiä. Tämä ei pidä paikkaansa. Nato on perustettu estämään ja torjumaan aseelliset ja muutkin hyökkäykset jäseniään kohtaan, ja siinä tehtävässä se on onnistunut hyvin.

Yksikään Naton jäsenmaa ei ole joutunut sotilaallisen hyökkäyksen kohteeksi toisen valtion taholta.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.