Tilaajille

Google val­mis­tau­tuu ot­ta­maan enin­tään 20 mil­joo­naa kuu­tio­ta Ou­lu­joen vettä vuo­des­sa – Suurin osa haihtuu

Google selvittää Muhoksen datakeskushankkeen ympäristövaikutuksia (YVA). Googlen konesaliyhtiö Tuike Finland oy aikoo rakentaa Pyhänsivun alueelle yhdeksän konesalia ja niille tarvittavat tukitoiminnot.

Konsulttiyhtiö Swecon laatimassa arviointiohjelmassa palvelinkeskukset rakennetaan joko vuorotellen yksi kerrallaan tai useamman rakennuksen kokonaisuuksina.

Palvelinkeskuksen jäähdytys toteutetaan joko jäähdytystorneihin perustuvalla vesijäähdytysjärjestelmällä tai ilmajäähdytykseen perustuvalla järjestelmällä.

Muhoksen palvelinkeskuksen arviointiohjelma on nähtävillä 29. lokakuuta saakka.

Vesijäähdytyksessä Oulujoesta pumpataan vettä, jolla konesalien lämmennyt sisäilma jäähdytetään.

Vedenkulutukseksi arvioidaan enimmillään noin 20 miljoonaa kuutiota vuodessa riippuen jäähdytystavasta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä