Rafahin rajanylityspaikka Gazan ja Egyptin välillä avattiin maanantaina palestiinalaisasukkaiden kauttakululle.
Rajan yli on määrä päästää rajoitettu määrä jalkaisin kulkevia alueen palestiinalaisasukkaita.
Israelin puolustusministeriön alainen palestiinalaisalueiden siviilihallintoa hoitava elin Cogat on sanonut, että Gazan alueelta poistuminen tai sinne saapuminen Rafahin kautta sallitaan palestiinalaisasukkaille Israelin etukäteen tekemän turvallisuusselvityksen jälkeen.
Egyptin valtioon kytkeytyvä uutiskanava al-Qahera News raportoi, että alkuvaiheessa Rafahin kautta pääsisi 50 ihmistä molempiin suuntiin päivittäin. Medialla on yhteyksiä Egyptin tiedusteluun.
Times of Israel -lehden mukaan Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu puolestaan on sanonut, että 50 gazalaista perheineen saa saapua Rafahin kautta Gazaan päivittäin. Gazasta pois lähteville taas ei olisi Netanjahun mukaan rajoitusta.
Israelin yleisradioyhtiö Kanin mukaan ylityspaikka olisi auki noin kuusi tuntia päivässä.
Gazassa suuri hoidontarve
Egyptin rajaviranomaiset kertoivat maanantaina uutistoimisto AFP:lle, että maanantain aikana Rafahin kautta oli määrä päästää 150 palestiinalaista Egyptiin. Rajan yli oli tarkoitus tulla 50 potilasta sekä heidän saattajiaan.
Qatarilaismedia al-Jazeeran Gazassa oleva toimittaja kertoi maanantaina iltapäivällä kuitenkin, että lääkintälähteiden mukaan vain viidelle potilaalle olisi annettu poistumislupa Gazasta.
Gazan kaupungissa sijaitsevan al-Shifan sairaalan johtajan mukaan Gazassa on noin 20 000 potilasta, mukaan lukien 4 500 lasta, jotka tarvitsevat kiireellisesti hoitoa.
"Toivon ikkuna"
Gazan siviilihallintoa hoitamaan perustetun asiantuntijakomitean johtaja Ali Shaath kutsui rajanylityspaikan avaamisen tarjoavan gazalaisille "toivon ikkunan".
– Tämä ei ole pelkästään hallinnollinen toimi. Se on alku pitkälle prosessille, joka yhdistää jälleen aiemmin katkaistun ja avaa aidon toivon ikkunan Gazan kaistan ihmisille, Shaath sanoi lausunnossa maanantaina.
EU:n ulko- ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja Kaja Kallas sanoi rajanylityspaikan avaamisen olevan konkreettinen ja positiivinen askel kohti rauhansuunnitelmaa.
– EU:n siviilioperaatio on paikan päällä valvomassa rajanylitystoimintaa ja tukemassa palestiinalaisia rajavartijoita, hän sanoi viestipalvelu X:ssä maanantaina.
Rafahin rajanylityspaikka on ollut tärkeä väylä Gazaan suuntaaville avustuskuljetuksille, mutta Israel on pitänyt rajanylityspaikkaa lähes kokonaan suljettuna toukokuusta 2024 alkaen. Kuljetusten liikkumista rajanylityspaikan läpi ei vielä sallita.
Rafahin rajanylityspaikka on ainoa Gazasta ulos suuntaava reitti, joka ei kulje Israelin kautta.