Oskari Frösen ponnisti loppukilpailuun korkeushypyn karsintakilpailusta yleisurheilun Helsingin MM-kisoissa perjantaina. Frösenin saavutus on sikäli historiallinen, että hän kilpailee sunnuntaina ensimmäisenä suomalaisena kautta aikojen MM-kisojen korkeusfinaalissa.
Frösen taiteili täpärästi loppukilpailuun, sillä hänen tuloksekseen jäi vain 224. Tiukassa kamppailussa peräti 11 kilpailijaa ylitti 227, mutta Frösen selvisi venäläisen Jaroslav Rybakovin ohella mukaan, koska kaksikko eteni aloituskorkeudesta 215 aina 224:een saakka ensimmäisillä yrityksillään.
IF Länkeniä edustava Frösen, 29, teki kolme yritystä 227:stä, mutta ne jäivät vaisuiksi. Finaalipaikka oli tosin varmistunut ennen viimeistä yritystä.