Fris­bee­golf on Tyr­nä­väl­lä kovassa nou­sus­sa: Kun­nan­mes­ta­rin tit­te­lis­tä kil­pai­lee yhä useam­pi, Palk­kiin avat­tiin uusi täys­mit­tai­nen rata

Tyrnävälle avattiin pari viikkoa sitten uusi täysimittainen frisbeegolfrata. Rataa tehtiin viime syksystä lähtien yhteistyössä kilpaharrastajien ja Tyrnävän kunnan kesken.

Sääsket inisevät ja kärpäset pörräävät joka puolella.

Hyttysmyrkky olisi todellakin tarpeen. Täysin kammottavaa!

Kyse on kokemuksen puutteesta. Frisbeegolfradat ovat usein otollisia elinympäristöjä erilaisille hyönteisille.

– Ihan normaalimäärä näitä on, kourallinen frisbeegolfareita vakuuttaa.

Hyönteisinvaasiossa ei ole mitään uutta, mutta paikassa sen sijaan on.

Tyrnävällä, Isosuontien varressa sijaitseva Palkin frisbeegolfrata on palvellut kuntalaisia ja muualta tulleita täysimääräisesti parin viikon ajan.

Palveluita voi kirjaimellisesti kutsua täysimääräisiksi. Oulun alueen uusin tulokas on pituudeltaan 18-väyläinen eli täysimittainen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä