Fin­ger­soft takoo tutulla au­to­pe­lil­lä rahaa vuo­des­ta toiseen – työn­te­ki­jöi­tä on Oulussa jo noin sata ja lisää tulee

Toni Fingerroosin Oulussa yksin koodaamasta kännykkäpelistä on kymmenessä vuodessa tullut kehittyvä palvelu, joka houkuttaa miljoonia pelaajia päivittäin.

Toni Fingerroos koodasi kymmenen vuotta sitten Hill Climb Racing- mobiilipelin ensimmäisen version. Nyt hän on miljonääri ja Fingersoftin pääomistaja ja hallituksen puheenjohtaja.
Toni Fingerroos koodasi kymmenen vuotta sitten Hill Climb Racing- mobiilipelin ensimmäisen version. Nyt hän on miljonääri ja Fingersoftin pääomistaja ja hallituksen puheenjohtaja.
Kuva: Sami Aspelund

Oululainen pelikehittäjä Toni Fingerroos esitteli loppukesästä 2012 Kalevalle  yhden miehen firmassaan Fingersoft Oy:ssä tekemäänsä kamerasovellusta kännykkään.

Siitä sovelluksesta ei ole enää jälkeäkään Android-sovelluskaupassa, mutta se oli tärkeä etappi kohti maailmanmenestystä. Sovellusta oli silloin ladattu maailmanlaajuisesti yli kymmenen miljoonaa kertaa.

Se teki sovelluksesta silloin yhden menestyneimmistä luokassaan ja toi tärkeää näkyvyyttä ja nimeä Fingersoftille.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä