Kolumni

Feis­sa­rin kohtelu kertoo häi­rit­si­jäs­tä it­ses­tään

Kaleva uutisoi hiljattain feissareiden eli face-to-face-työtä tekevien myyjien ja varainhankkijoiden kohtaamasta häirinnästä.

Naistyöntekijöitä ahdistellaan seksuaalisesti, miehiin kohdistuu muunlaista huonoa käytöstä.

"Käytös on peili, jossa jokainen esittelee omaa kuvaansa." Goethen sitaatti on 1800-luvulta, mutta se tulee lihaksi joka päivä feissareiden työssä. Osa ihmisistä käyttäytyy tavalla, joka saa heidät näyttämään todella rumilta.

Olen seurannut läheltä kahden kesätyöntekijän kokemuksia kasvokkain tapahtuvasta myyntityöstä. Paikkakunta ei ole Oulu, mutta veikkaan, että Rotuaarilla työtään tekevät myyjät eivät kertomastani ylläty.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut