Fanit haa­vei­le­vat ki­sa­kat­so­mos­ta Ro­tuaa­ril­la – näin Oulun baa­reis­sa seu­ra­taan jal­ka­pal­lon EM-ki­so­ja

Jalkapallokisat ja pubit kuuluvat kiinteästi yhteen. Selvitimme, seurataanko Oulun baareissa jalkapallon EM-kisoja.

Juuso Nehvosen ja Veijo Laineen mukaan hyviä baareja penkkiurheiluun ovat Sticky Wingersin lisäksi Pub Graali ja Toppila Klubi.
Juuso Nehvosen ja Veijo Laineen mukaan hyviä baareja penkkiurheiluun ovat Sticky Wingersin lisäksi Pub Graali ja Toppila Klubi.
Kuva: Mikko Halvari

Jalkapallon EM-kilpailuja katsoessaan on voinut nähdä televisiossa kuvaa täysistä pubeista ja toreille viritetyistä näytöistä Euroopan kaupungeissa.

Miten on Oulun laita?

Oulun tarjonnasta lähimpänä varsinaista sporttibaaria lienee Sticky Wingers. Torikadulla sijaitseva ruokapaikka on baarin ja ravintolan yhdistelmä, jossa urheilua voi seurata useista televisioista ja isommiltakin näytöiltä.

Kaverukset Juuso Nehvonen ja Veijo Laine olivat saapuneet keskiviikkoiltana katsomaan Hollannin ja Englannin välieräottelua Sticky Wingersiin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä