Eu­roo­pan lää­ke­vi­ras­ton tut­kin­ta Astra Zenecan ro­kot­tees­ta val­mis­tuu tors­tai­na, tois­tai­sek­si ei viit­tei­tä ve­ri­tulp­pa­ris­kis­tä

Helsinki

Euroopan lääkevirasto EMA:n tutkinta Astra Zenecan koronarokotteen turvallisuudesta saadaan valmiiksi torstaina, viraston pääjohtaja Emer Cooke kertoo.

Asiantuntijat pitävät tuolloin kokouksen, jossa on tarkoitus tehdä johtopäätökset tutkimuksista. Sen jälkeen he ohjeistavat EMA:a siitä, onko suositusta rokotteen käytöstä syytä muuttaa.

EMA ei toistaiseksi ole suositellut Astra Zenecan rokotteen käytön lopettamista mahdollisen veritulppariskin takia, vaikka moni EU-maa on keskeyttänyt rokotteen käytön. Cooken mukaan toistaiseksi ei ole viitteitä siitä, että rokotteella olisi yhteyttä veritulppatapauksiin.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä