Ylioppilaat: Ou­lu­lai­nen Lauri Lohi kertoo, miten hän kir­joit­ti täydet pisteet äi­din­kie­len ko­kees­ta

Unelma Hietasaaressa: Ou­lu­lais­per­he re­mon­toi vanhan puu­ta­lon oman nä­köi­sek­si

Valmistuneet: Ou­lu­lai­nen kuk­ka­kaup­pa­yrit­tä­jä myy tänä vii­kon­lop­pu­na lähes tuhat ruusua – lue, miten kukan saa säi­ly­mään pi­dem­pään

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Etätyö voi ker­ryt­tää sa­la­ka­va­las­ti kiloja – Varo ainakin näitä viittä hai­tal­lis­ta tapaa, jos tahdot lii­ka­ki­lois­ta eroon

Koronakevään yllättävä seuraus näkyy monien vyötäröllä. Paino on alkanut nousta, kun työmatkaliikunta jäi etätyön tekijöillä pois. Toiset taas ahmivat herkkuja ahdistukseen. Ravitsemusterapeutti Jaana Laitinen ja sisätautilääkäri Pertti Mustajoki varoittavat viidestä haitallisesta ruokailutavasta ja neuvovat, millä vaivihkaa kertyneistä kiloista pääsee eroon.

Ylipaino ei koskaan tule yhtäkkiä, vaan kertyy pikku hiljaa pitkän ajan kuluessa.
Ylipaino ei koskaan tule yhtäkkiä, vaan kertyy pikku hiljaa pitkän ajan kuluessa.
Kuva: Peura Pekka

Ulkoilupolut ovat tänä keväänä täyttyneet kävelijöistä, kun koronaepidemia pakotti ihmiset etätöihin ja työpäivän jälkeen on tullut tarve hieman kuntoilla. Kuntoiluinnostus ei silti aina näy vyötäröllä, päinvastoin. Moni sanoo, että poikkeuskevät on jo kerryttänyt ylimääräisiä kiloja.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.