Kadonneet: Suun­nis­tus­ki­sa sai uuden kään­teen, kun Mu­hok­sen met­säs­tä löytyi Kel­los­ta ka­don­nut nainen

Peruskoulu: Ou­lu­lais­opet­ta­ja kertoo, mikä kä­si­työn ope­tuk­ses­sa meni pieleen

Video: Bussi ajoi tör­keäs­ti päin pu­nai­sia Kai­jon­har­jus­sa

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Essee: Oudon kielen puo­lus­tus – kau­no­kir­jal­li­suu­den tai­teel­li­nen arvo kumpuaa siitä, miten oma­pe­räi­sel­lä tavalla asioita on il­mais­tu

Syvimmillään kirjallisuuden tehtävä on muovata ja uudistaa lukijansa kielellistä tajuntaa, jotta se pysyisi avoimena ja ketteränä, pohtii Pauli Tapio.

Lapseni on kahdeksassa kuukaudessa oppinut vikkeläksi menijäksi, joka rakastaa vetää alas kaiken sen, minkä kuuluisi olla ylhäällä. Niinpä hän konttaa kirjahyllyjen luokse, nousee niitä vasten seisomaan ja pudottaa lattialle jokaisen kirjan, johon yltää.

Sikäli kuin hän ei pudota niitä varpailleen ja pakota minua lohdutuskannalle, tämä toiminta on kaikin puolin otollista.

Hänen kaitsemisensa lomassa tulen löytäneeksi ja selanneeksi sellaisia kirjoja, joita en tiennyt edes omistavani tai jotka olen lukenut hyvin kauan sitten tai vain puoliksi. Kohtaan unohduksen uudistamia tekstejä.

Tähän mennessä ilahduttavin löytö on ollut suomenruotsalaisen runoilijan ja nyttemmin Ruotsin akatemian jäsenen Tua Forströmin runoteos Lokakuun iltana soudin järvelle (Siltala, 2013).

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.