Kalevan mielipidekirjoituksessa (2.1.) päätöksentekijöiltä peräänkuulutettiin myötätuntoa. Toisessa kirjoituksessa (15.1.) arvioitiin, että Oulaskankaan yöpäivystysmuutoksen seurauksena ensihoito ei selviä tehtävistään.
Kunta- ja hyvinvointialuelakien mukaan luottamushenkilöiden tulee edistää kunnan ja sen asukkaiden etua sekä toimia luottamustehtävässä arvokkaasti. Valtuutettujen pitäisi myötätunnon ja edellä mainittujen vaatimusten lisäksi hallita keskeiset säädökset sekä perustella asiansa faktoilla.
Aluevaltuustossa ei päätetä ympärivuorokautisen päivystysyksiköiden lukumäärästä, mutta sen päätösvallassa on kuinka monta paloautoa ja ambulanssia on valmiudessa.
Sairaalaverkkotyöryhmän raportin ja hallituksen esityksen perusteluiden mukaan ensihoitoyksiköillä on keskeinen merkitys muutostilanteessa.
Pohteen alueella on noin 42 ensihoitoyksikköä. Yöpäivystysmuutos vaikuttanee ensihoitotoimintaan siten, että ambulanssille tulee 2–3 kiireellistä lisätehtävää kuukaudessa.
Kiireelliset ensihoitotehtävät eivät tule vuorokauden aikana tasaisesti, joten lisätehtävät on huomioitava ensihoidon palvelutasopäätöksessä ja yksiköiden sijoituksessa.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen asukkaiden etu on se, että ympärivuorokautinen kiireellinen hoito varmistetaan koulutetun ensihoitohenkilöstön voimin ja tehostettu hoito tuodaan tarvittaessa asukkaiden kotiin.
Pohjoisen etuna voi pitää myös sitä, että alueen päättäjät tekevät tiivistä yhteistyötä erityisesti silloin, kun on kyse kansalaisten turvallisuudesta ja kiireellisestä hoidosta. Tässä yhteydessä se tarkoittaa, että aluevaltuusto luopuu paloautoihin sekä ambulansseihin kohdistetuista säästötoimenpiteistä.
Kim Nikula
Pohjois-Pohjanmaan Kokoomuksen piirihallituksen jäsen