En­si­hoi­don rahoja me­net­tä­vä Pohde on jo kar­si­nut am­bu­lans­si­kyy­te­jä: "Tuntuu epäoi­keu­den­mu­kai­sel­ta"

Pohjois-Pohjanmaan ensihoito uhkaa menettää rajusti rahoitusta, vaikka ensihoidon valmiutta vähennettiin viimeksi huhtikuussa yhden ambulanssin verran.

Pohde joutui jo huhtikuussa vähentämään valmiuttaan Pohjois-Pohjanmaalla yhden ambulanssin verran säästösyistä.
Pohde joutui jo huhtikuussa vähentämään valmiuttaan Pohjois-Pohjanmaalla yhden ambulanssin verran säästösyistä.
Kuva: Sanna Niemi / arkisto

Pohjois-Pohjanmaan ensihoidon rahoitusta uhkaava 3,4 miljoonan leikkaus olisi tuntuva takaisku Pohteelle.

– Se olisi ensihoidon näkökulmasta todella iso leikkaus. Pohteen ensihoidon kokonaisbudjetti on nyt 44 miljoonaa euroa, vertaa ensihoidon palvelualuejohtaja Mirja Annala.

Vielä on kesää jäljellä!

Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä